گربه پرشین (Persian) مشخصات، خصوصیات و مراقبت

گربه پرشین

گربه ایرانی برای صدها  و شاید هزاران  سال گرامی داشته می شود و منشأ آن کشور ایران است. امروزه گربه پرشین محبوب ترین نژاد گربه با شجره در ایالات متحده است.

گربه های ایرانی در اولین نمایشگاه گربه، که در سال ۱۸۷۱ در لندن برگزار شد، به نمایش گذاشته شدند. ملکه ویکتوریا شیفته گربه هایی ظاهری عجیب و غریب و  کت بلند گربه پرشین شد. او صاحب چندین گربه ایرانی بود که به نوبه خود باعث محبوبیت این نژاد در میان سایر خانواده های سلطنتی و طبقه بالای بریتانیا شد.

این نژاد در اوایل دهه ۱۹۰۰ میلادی به ایالات متحده راه یافت. همانند انگلستان، مردم آمریکا عاشق گربه ایرانی شدند.

انجمن بین‌المللی، گربه هیمالیا را که دارای بدنی روشن و رنگ‌های تیره‌تر روی صورت، گوش‌ها، پاها و دم است، به‌عنوان نژادی جداگانه در گروه نژاد ایرانی می‌شناسد.

نژاد پرشین با صورت شبیه گل بنفشه، شبیه توپ کرکی است اما زیر کت خود بدنی عضلانی و محکم دارد.

با شخصیت شیرین خود به یک حیوان خانگی جذاب برای تمام سنین است. و حتما باید به عنوان یک حیوان خانگی در داخل خانه نگهداری شود.

ظاهر گربه پرشین

پرشین گربه ای است با جثه متوسط تا بزرگ با پاهای کوتاه و عضلانی، پشتی کوتاه، جثه ای لطیف، محکم و سینه ای عمیق. گربه ایرانی بلافاصله با صورت بسیار صاف با گونه های پر، چشم های گرد درشت، پوزه کوتاه و بینی کوتاه، گونه های گرد، چانه سفت، گوش های متوسط و چشم های درشت و گرد قابل تشخیص است.

 • سر بزرگ و گرد، بعضی ها صورت فلت (صاف) دارند.
 • چشم های بزرگ و گرد؛
 • بینی کوتاه
 • گونه های پر
 • گوش های کوچک با نوک گرد
 • گردن کوتاه و ضخیم
 • پاهای کوتاه، ضخیم و قوی با پنجه های بزرگ، گرد و محکم
 • دم کوتاه اما متناسب با طول بدن گربه، حالت قلم مویی

صورت گربه پرشین حالت بسیار شیرینی دارد که تقریباً شبیه انسان است. کت آن بسیار بلند و پر حجم است، با زیرپوش متراکمی که حجم زیادی از مو را سبب می شود.

در طول سال‌ها، دو شکل از گربه پرشین پدید آمده است: نمایشی و سنتی (عروسکی) نیز معروف است.

پرشین نمایشی (که به آن صورت پکه –Peke face- نیز گفته می‌شود، چون شبیه سگ‌های پیکینیز هستند) عموماً چهره‌های صاف‌تر، گوش‌های کوچک‌تر، کت‌های ضخیم‌تر و چشم‌های بزرگ‌تری نسبت به پرشین های عروسکی دارند.

فرقی ندارد، بچه گربه شما صورت پکه و یا عروسکی باشد، هر دو رفتار شیرین یکسانی دارند

 پرشین کت در رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی وجود دارند.

طرح کت:
 • گربه پرشین یک رنگ
 • گربه پرشین دو رنگ / بایکالر
 • گربه پرشین سه رنگ / تری کالر / کالیکو
 • گربه پرشین تبی
رنگ کت و چشم:

بسته به رنگ پوشش متفاوت است، اما ممکن است مسی، آبی، سبز، آبی-سبز، فندقی و چشم های تا به تا باشد.

 • یکدست (آبی، سیاه، سفید، قرمز، کرم، شکلاتی یا بنفش): دارای چشم های مسی درخشان هستند، به جز رنگ سفید یکدست، که ممکن است مسی، آبی تیره یا ترکیبی از آبی و مسی باشد.
 • دو رنگ ها دارای دارای ترکیبی از رنگ ها و همچنین الگوهای تبی است.  چشم‌های مسی درخشانی دارند، به جز نقره‌ای تبی با رنگ سفید، که ممکن است چشم‌های سبز یا فندقی داشته باشد.
 • سه رنگ ها دارای یک کت سفید با تکه‌های واضح قرمز و سیاه پاشیده شده است. کالیکو آبکی با تکه های رنگ آبی است و کالیکو های شکلاتی و یاسی به ترتیب دارای تکه هایی از شکلات و قرمز یا یاسی و کرم هستند.
 • پرشین های نقره ای و طلایی، چشم های به رنگ سبز یا سبز آبی دارند.

پرشین های با الگو های تبی که به داشتن شخصیت برون گرا و سرگرم کننده معروف هستند، در سه الگوی کلاسیک، خال خالی و وصله دار وجود دارند.

ویژگی های گربه پرشین

گربه ایرانی به دلیل خلق و خوی بسیار شیرین، ملایم و آرام خود مورد علاقه افراد گرفته است. اگرچه گربه های پرشین کاملاً دوستانه هستند، اما نیاز به برخورد ملایم دارند، و بچه های خردسال نباید  خشن باهشون برخورد کنند.

 با بچه های مهربان و محترم به خوبی کنار می آیند، اما ترجیح می دهند که آنها را نوازش کنند و تحسین کنند تا اینکه در فعالیت های سنگین شرکت کنند.

گربه های پرشین از معاشرت با گربه‌ها و سگ‌های مهربان نیز لذت می‌برند.

 گربه های پرشین دوست دارند در محل موردعلاقه‌شان در خانه بچرخند و نقاط دیدنی خوبی داشته باشند تا مراقب اتفاقات خانه باشند، خواه یک صندلی مخمل‌دار یا تاقچه کنار پنجره‌ زیر نور  آفتاب باشد.

بعید است که از پرده‌ها بالا بروند. به احتمال زیاد آنها را در حال چرت زدن بر روی راحت ترین کوسنی که می توانند پیدا کنند خواهید یافت.

بهتر است پرشین ها را در داخل خانه نگه دارید تا از گرم شدن بیش از حد یا گره خوردن کت های بلند و زیاد آنها جلوگیری شود.

گربه‌های ایرانی عاشق خانواده‌های انسانی خود هستند، اما تا زمانی که در خانه‌های خود هستند، جایی که احساس راحتی و امنیت می‌کنند، بدشان نمی‌آید که برای مدت کوتاهی تنها بمانند.

برخی خصوصیات:

 • سطح محبت: بالا
 • رفتار دوستانه: بالا
 • کودک دوست:‌ متوسط
 • رفتار دوستانه با سایر حیوانات خانگی:‌ متوسط
 • نیاز به ورزش: کم
 • بازیگوشی: متوسط
 • سطح انرژی: پایین
 • هوش: بالا
 • تمایل به سر و صدا: کم
 • مقدار ریزش مو: متوسط

گربه پرشین نه خیلی نیازمند محبت است و نه گوشه گیر، بلکه آمیزه ای از محبت و استقلال است.

گربه های آرامی هستند که خانه ای آرام را ترجیح می دهند که روز به روز تغییر چندانی نمی کند.

پرشین ها معمولاً آرام هستند، اما وقتی صدا می‌زنند، صدای شیرین و موسیقیایی دارند.

دوست دارند در آغوش شما باشند یا کنار شما بنشینند و وقتی به خانه می آیید با خوشحالی پشت در به شما سلام می کنند.

وقتی در جوانی اجتماعی شده باشند با همه از جمله سگ ها کنار می آیند. پرشین ها به اندازه کافی پرانرژی هستند که از اسباب بازی ها و بازی های گربه لذت ببرند، اما برای شاد نگه داشتن آنها نیازی به سرگرمی مداوم ندارند.

مراقبت از پرشین کت

موهای فراوان، مجلل و بسیار بلند گربه ایرانی به نظافت زیادی نیاز دارد – شاید در بین همه گربه ها بیشترین رسیدگی را نیاز دارد.

شانه زدن به تنهایی کافی نیست. برای جلوگیری از نمدی شدن موها، یک پرشین کت نیاز به شانه زدن روزانه با یک شانه فلزی دندانه پهن دارد و به دنبال آن برس کشیدن روزانه با برس نرم نیاز دارد.

هنگام شانه زدن  باید موها را از هم جدا کنید و اطمینان حاصل کنند که موها تا سطح پوست شانه می شوند، در غیر این صورت موهای نمدی به صورت مخفیانه در زیر موهای بلند ایجاد می شوند.

اگر موهای گربه نمدی، گره خورده و توهم رفته شود، برایش دردناک است. گربه پرشین نمی تواند خودش به تنهایی از گره خوردن موهایش جلوگیری کند.

 نظافت منظم برای کمک به از بین بردن مو های شل است تا توسط گربه بلعیده نشود زیرا گلوله های مو می تواند برای پرشین ها مشکل ساز باشد.

علائم و درمان توپی های مو در گربه – کلیک کنید.

حمام منظم (حداقل یک بار در ماه) نیز برای تمیز نگه داشتن مو ها ضروری است و می تواند به جلوگیری از نمدی شدن موها کمک کند.

پس از حمام، موها باید با دقت با یک سشوار حیوان خانگی که خنک‌تر از سشوار انسان است خشک شود تا پوست حساس گربه خود را نسوزد یا باعث داغ شدن بیش از حد آن نشود.

اگر گربه خود را در زمانی که یک بچه گربه است شروع به حمام کردن کنید، در بزرگسالی با قرار گرفتن در یک وان آب گرم کنار میاید.

اگر یک پرشین بزرگسال را پذیرفته اید، ممکن است او چندان تمایلی به حمام کردن نداشته باشد، بنابراین ممکن است لازم باشد به تمیز کردنش با یک پارچه گرم و مرطوب متوسل شوید.

ریزش بیش از حد اشک می تواند در این نژاد مشکل ساز باشد، بنابراین گوشه چشم را روزانه پاک کنید تا از ایجاد لکه زیر چشم (خط اشک) جلوگیری کنید.

خط اشک چیست؟ کلیک کنید.

برای جلوگیری از بیماری پریودنتال دندان ها را مسواک بزنید. بهداشت روزانه دندان بهترین حالت است، اما مسواک زدن هفتگی بهتر از هیچی است.

ناخن‌هایشان را یک هفته در میان کوتاه کنید و در صورت کثیف شدن گوش‌هایشان چک و تمیز شوند.

اگر کت گربه پرشین نمدی شود، جداسازی مو ها فرآیندی خسته کننده است و می تواند برای گربه ناراحت کننده باشد. گاهی اوقات، مو های باید با قیچی بریده شوند.

 آرایشگر می تواند شکم پرشین کت را بسیار کوتاه کند تا مشکل  نمدی شدن مو ها روی شکم و زیر بغل را برطرف کند. گزینه دیگر آرایش موها به صورت شیر است: مو های بدن گربه کوتاه زده می شود و موهای کرکی روی سر، پاها و دم باقی می ماند.

یکی دیگر از عواملی که باید در نظر گرفت مسئله ظرف دستشویی گربه است. خاک بستر ممکن است در پنجه یا کت پرشین گیر کند.

 اگر خاک گربه و ظرف دستشویی آن به طور دقیق تمیز نگهداری نشوند، ممکن است از آن استفاده نکند.

ناحیه زیر دم مستعد چسبیدن مدفوع است و برای جلوگیری از لک شدن و توده های ناراحت کننده باید مراقب باشید که این ناحیه به طور دقیق تمیز نگه داشته شود.

پرشین ها گربه‌هایی نسبتاً آرام هستند، اگرچه از بازی با چوب‌پر یا اسباب‌بازی‌های دیگر لذت می‌برند.

درگیر کردن گربه پرشین در جلسات بازی چند بار در روز می تواند کمی ورزش کند تا گربه شما از نظر جسمی و ذهنی تحریک شود.

خراشیدن اجسام (اسکراچر گربه) یکی دیگر از فعالیت های جذاب فیزیکی است که گربه ها به طور طبیعی می خواهند انجام دهند. با قرار دادن اسکرچر در مناطق مختلف خانه خود، گربه خود را به خراشیدن را در مکان های مناسب تشویق کنید.

حتما از اسکرچرهای عمودی (مانند ستون‌های بلند یا درختان گربه) و اسکرچرهای افقی (مانند اسکرچرهای مقوایی یا سیزال که صاف روی زمین هستند) استفاده کنید.

کتاب راهنمای طلایی نگهداری گربه

هر آنچه که در رابطه با مراقبت های گربه نیاز هست درکتاب راهنمای طلایی نگهداری گربه (بهترین کتاب آموزشی موجود) به صورت تصویری و گام به گام آموزش داده شده است.

یک انتخاب طلایی برای شما است، چراکه توصیه های گفته شده را در جای دیگر پیدا نخواهید کرد.

بخشی از سرفصل های کتاب:

 • اصول شانه زدن، حمام کردن، مسواک زدن، ناخن گرفتن، تمیز گردن گوش، تمیز کردن چشم،‌ تمیز کردن کیسه های مقعدی
 • ویژگی ظرف غذا و آب، شانه، بهترین خاک گربه
 • و ده ها توصیه کاربردی دیگر

برای آشنایی کامل با کتاب راهنمایی طلایی نگهداری گربه بر روی تصویر کتاب کلیک کنید.

جهت دانلود و آشنایی بیشتر کلیک کنید.

جهت دانلود و آشنایی بیشتر کلیک کنید.

مشکلات رایج سلامتی

برخی از گربه های اصیل بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های خاص نژاد هستند. پرشین ها (و همچنین هیمالیاها و اگزوتیک مو کوتاه) از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک (بیماری قلبی)، مشکلات چشمی متعدد از جمله آتروفی پیشرونده شبکیه (PRA)و تریشیازیس، بیماری کلیه پلی کیستیک (PKD) و مشکلات تنفسی هستند.

پرورش دهندگان معتبر پرشین کت، گربه های بالغ خود را قبل از پرورش از نظر این مشکلات غربالگری می کنند تا از انتقال ویژگی های سلامتی ناخواسته به بچه گربه ها جلوگیری کنند.

مشکلات رایج در پرشین کت:

 • مشکل تنفسی، تنفس پر سر و صدا ناشی از منقبض شدن سوراخ های بینی
 • مال اکلوژن های دندانی، به این معنی که دندان ها به خوبی تراز نشده اند.
 • ریزش بیش از حد
 • بیماری های چشمی مانند چشم گیلاسی و آنتروپیون
 • حساسیت به گرما
 • بیماری کلیه پلی کیستیک
 • استعداد ابتلا به رینگ ورم، یک عفونت قارچی در پوست استو
 • سبوره اولئوسا، یک بیماری پوستی که باعث خارش، قرمزی و ریزش مو می شود

تغذیه و رژیم غذایی پرشین کت

از آنجایی که گربه ایرانی جثه نسبتا بزرگی دارد، اگر اجازه داده شود بیش از حد غذا بخورد این نژاد ممکن است دچار اضافه وزن شود.

 برای همه گربه‌ها، لاغر ماندن سالم‌تر است و می‌تواند از ابتلای گربه به مشکلات سلامتی مرتبط با چاقی مانند دیابت و بیماری قلبی جلوگیری کند.

برای مدیریت مصرف غذای گربه ایرانی، به جای پر کردن مدام کاسه غذا، ۲  وعده در روز بهش غذا بدهید.

بچه گربه های جوان باید ۳ بار در روز غذا بخورند.

اگر مطمئن نیستید که چه چیزی بهش بدهید یا چه مقدار غذای روزانه نیاز دارد، برای مشاوره با دامپزشک خود صحبت کنید.

مهمترین مزیت های پرشین کت

 • شخصیت ملایم و شیرین
 • با بزرگسالان، بچه های مهربان و سایر حیوانات خانگی محبت آمیز و دوستانه است
 • بدش نمی‌آید که گاهی اوقات تنهایی بنشینید یک گوشه از خونه.

مهمترین معایب پرشین کت

 • از فعالیت های پر سر و صدا خوشش نمیاد
 • برای مبارزه با خط اشک به شستشوی روزانه صورت نیاز دارید
 • کت بدنش به شانه زدن روزانه و نظافت حرفه ای نیاز دارد

حقایق جالب

 • علاوه بر ملکه ویکتوریا، گربه های ایرانی همیشه طرفدارانی از همه اقشار داشته اند. آماردان انگلیسی فلورانس نایتینگل در طول زندگی خود بیش از ۶۰ گربه داشته است که بیشترش گربه پرشین بوده است.
 • از دیگر طرفداران گربه ایرانی در گذشته و حال می توان به مارتا استوارت، جورجیو آرمانی، الیزابت تیلور و فردی مرکوری اشاره کرد.
 • یکی از معروف ترین گربه های ایرانی سینما، شخصیت مستر تینکلز بود که در سال ۲۰۰۱ در فیلم گربه ه و سگ ها ظاهر شد.

اندازه گربه پرشین چقدر است؟

طول یک گربه (از پوزه تا قاعده دم) پرشین معمولا بین ۳۵.۵۶ سانتی متر تا ۴۵.۷۲ سانتی متر است.

قد (ارتفاع) آن بین ۲۵.۴ سانتی متر تا ۳۸.۱ سانتی متر است.

وزن گربه پرشین چقدر است؟

وزن گربه پرشین بین ۳.۱۷ کیلوگرم تا ۵.۴۴ کیلوگرم است.

معمولا گربه پرشین نر ۴٫۵ تا ۶٫۵ کیلوگرم و گربه پرشین  ماده با ۳ تا ۴٫۵ کیلوگرم وزن دارد.

گربه پرشین چند سال عمر می کند؟

گربه پرشین به طور متوسط بین ۱۰ تا ۱۵ سال  عمر کند.

بلوغ جنسی گربه پرشین چه موقع است؟

در سنین حدود ۱۵ تا ۱۸ ماهگی گربه های پرشین به بلوغ جنسی می رسند.

 گربه‌های پرشین نر و ماده هر دو در یک سن بالغ می‌شوند.

بارداری گربه پرشین چند روز است؟

گربه های پرشین معمولاً یک دوره بارداری ۶۳ روزه دارند.

چه زمانی گربه پرشین را عقیم کنیم؟

توصیه شده است که ۶ ماهگی این کار صورت بگیرد.

۳۵ نژاد گربه را بشناسید! کلیک کنید.

سایت دامپزشکی دکتر مبین – مشاوره دامپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

css.php