ژرمن شپرد (german shepherd): مشخصات، خصوصیات و مراقبت

نژاد ژرمن

ژرمن شپرد (german shepherd) همیشه وفادار به طور مداوم در صدر محبوب ترین نژادهای سگ در ایران و سایر کشورها قرار دارد و به راحتی می توان دلیل آن را فهمید. با رفتار آرام و مطمئن خود، این توله سگ های محافظ مشتاق هستند که صاحبان خود را راضی کنند و سریع دستورات را یاد بگیرند.

همانطور که از نامش پیداست، ژرمن شپرد در آلمان سرچشمه گرفته است.

سگ ژرمن شپرد یک محافظ طبیعی و آنقدر سازگار و باهوش است که تقریباً تمام کارهای شناخته شده برای سگ (سگی همه کاره؛ نگهبان، سگ پلیس، سگ راهنما، سگ جستجو و نجات) را انجام داده است:

 • اهداف ورزشی، نمایشی و تفریحی
 • محافظ اشخاص و اماکن
 • کشف مواد مخدر و منفجره
 • زنده یاب
 • هدایت و کمک به نابینایان
 • سگ گله

توانایی های این نژاد بسیار فراتر از منشا آن به عنوان یک سگ گله است. ژرمن شپرد به عنوان سگ پلیس و نظامی، سگ راهنما و کمک، سگ جستجو و نجات و سگ ردیاب نامی برای خود دست و پا کرده است.

او در هر ورزش سگ سانان از جمله چابکی، اطاعت، رالی، ردیابی و البته گله‌داری سرآمد بوده است.

اگر اسب دارید، در حین اسب سواری در کنار شما یورتمه می‌روند و به شما کمک می‌کنند تا وقتی کارتان تمام شد، اسب‌ها را به انبار بازگردانید.

ژرمن شپرد یک همدم پر انرژی، وفادار و فداکار، یک نژاد نیست، بلکه یک سبک زندگی است.

زندگی با یک ژرمن شپرد نیاز به فداکاری دارد. برای ارائه تمرینات و تحریکات ذهنی فراوان آماده باشید. یک پیاده روی نیم ساعته دو بار در روز، به علاوه یک بازی،تمرین و یا فعالیت بدنی شدید، شروع خوبی است.

ژرمن شپرد محافظ اما دوست داشتنی یک انتخاب عالی برای خانواده های دارای فرزند است، اما مجردها و زوج هایی که عاشق فضای باز هستند نیز به خوبی با این نژاد مطابقت دارند.

این همراهان همه کاره با ورزش و فرصت کافی برای استفاده از ورزش و مغز قابل توجه خود، می توانند هر چیزی از یک آپارتمان کوچک شهری گرفته تا یک مزرعه بزرگ را اداره کنند.

سگ های ژرمن شپرد برای زندگی در حیاط خلوت یا خانه سگ مناسب نیستند، اما باید به عنوان عضوی از خانواده در داخل خانه زندگی کنند.

خلق و خو و شخصیت ژرمن شپرد

ژرمن شپرد ایده آل اطاعت پذیر، بی باک و با اعتماد به نفس است. وقتی او از والدینی می آید که خلق و خوی خوبی دارند و اجتماعی شده اند تا با افراد مختلف، مناظر و صداها آشنا شوند، سگی باهوش، تربیت پذیر، فداکار، محافظ و سرگرم کننده است.

ژرمن شپرد به طور طبیعی از خانه و دارایی خود محافظت می کند و همیشه به شما در مورد افراد غریبه یا مزاحم هشدار می دهد، اما اگر از شخصی به خانه خود استقبال کنید، ژرمن شپرد شما نیز او را می پذیرد.

ژرمن شپرد با سایر حیوانات خانگی کنار می آید، به خصوص اگر از دوران توله سگی با آنها بزرگ شده باشد. ژرمن شپردها باهوش هستند و به سرعت یاد می گیرند که گربه ها حکومت می کنند!

ژرمن شپرد به شغل نیاز دارد. این سگ‌ها کاری هستند، وظایف سخت و جالبی برای انجام دادن باید داشته باشند که به آنها ورزش و تحریک ذهنی لازم را بدهد.

اگر شپرد شما یک همراه خانواده است، باید در خانه با خانواده شما زندگی کند و فرصت هایی برای تمرین مغزش از قبیل یادگیری ترفندها، کمک به شما در اطراف خانه با برداشتن وسایل و آوردن آنها به شما یا خدمت به جامعه به عنوان سگ درمانی دریافت کند.

 او از پیاده روی یا پیاده روی، تعقیب توپ یا شرکت در ورزش سگ لذت می برد.

 او نیازی به زندگی در یک خانه بزرگ با حیاط ندارد، اما اگر در یک آپارتمان یا کانکس زندگی می کنید، باید بتوانید به او پیاده روی های فراوان یا ورزش های روزانه و فرصت هایی برای تسکین خود در طول روز بدهید. در غیر این صورت، او تنها، بی حوصله و ویرانگر خواهد بود.

ژرمن شپردها سگ های باهوش و فعالی هستند که بهترین کارایی را با صاحبان باهوش و فعالی که می توانند به آنها توجه متمرکز، ورزش، آموزش و زمان های انفرادی زیادی داشته باشند، دارند.

بسیاری از مردم یک ژرمن شپرد را به منظور حفاظت می خواهند. اما تقریباً هیچ کس واقعاً به یک سگ محافظ آموزش دیده نیاز ندارد – بیشتر مردم یا خانواده ها فقط به یک نگهبان و یک عامل بازدارنده نیاز دارند. اندازه و محافظت غریزی ژرمن شپرد تمام چیزی است که برای دستیابی به این اهداف مورد نیاز است، بنابراین یک سگ محافظ آموزش دیدهکه به آن نیاز ندارید و احتمالا نمی توانید از عهده آن برآیید، تهیه نکنید.

 یک ژرمن شپرد اجتماعی و خوش اخلاق که با خانواده اش زندگی می کند، به عنوان بخشی از طبیعت خود از آنها محافظت می کند. یک ژرمن شپرد همیشه شما را در دسترسش (دیدن و شنیدن صدای شما) قرار  می دهد. او ممکن است زیر پای شما دراز بکشد یا ممکن است خود را در فاصله ۴ تا ۶ متری شما باشد، اما هرگز اجازه نخواهد داد که از دیدش خارج شوید. این بخشی از میراث او به عنوان یک سگ گله است.

آیا ژرمن شپرد به صورت آماده یک سگ ایده آل است؟

خیر. هر سگی، مهم نیست چقدر خوب باشد، اگر آموزش ندیده یا تحت نظارت نباشد، می تواند سطوح ناپسندی از جمله پارس کردن، کندن زمین، دزدی غذا و سایر رفتارهای نامطلوب داشته باشد.

هر سگی در حالت ایده آل بهتر در دوران نوجوانی آموزش دیده باشد. در مورد ژرمن شپرد، دوران نوجوانی می تواند از ۶ ماهگی شروع شود و تا حدود ۲ سالگی سگ ادامه یابد.

تمرین را زود شروع کنید، صبور باشید و ثابت قدم باشید و یک روز از خواب بیدار می شوید و متوجه می شوید که با یک سگ بزرگ وفادار زندگی می کنید.

توجه داشته باشید که خلق و خوی یک ژرمن شپرد بسته به پیشینه او می تواند متفاوت باشد. ژرمن شپردهای خطوط کاری میل بسیار قوی به سمت کار دارند و ممکن است بیشتر از آن چیزی باشند که بیشتر مردم می توانند یا می خواهند تحمل کنند.

به دنبال سگی باشید که والدینش شخصیت خوبی داشته باشند و از اوایل توله‌گی به خوبی اجتماعی شده باشند.

آموزش ۷ دستور به سگ تنها در ۷ روز

در کتاب آموزش سگ هرآنچه که لازم بوده است آورده شده تا شما به راحتی سگ خود را آموزش بدهید.

 • دستورات آموزشی گفته شده در کتاب آموزش سگ، برای داشتن یک سگ همراه و وفادار کاملا ضروری است.
 • تکنیک های گفته شده به صورت گام به گام و همراه با تصاویر آموزشی است که یادگیری را آسان می کند.
 • مهم نیست سگ شما چه سن و نژادی دارد، این کتاب ببرای همه سنین و همه نژادها تکنیک خاصی را در نظر گرفته است.
آموزش تصویری سگ
جهت توضیحات بیشتر و دانلود کتاب کلیک کنید.

برخی از خصوصیات

 • سطح محبت: بالا
 • رفتار دوستانه: متوسط
 • بچه دوست: بالا
 • رفتار دوستانه با حیوانات خانگی: کم
 • نیاز به ورزش: زیاد
 • بازیگوشی: بالا
 • سطح انرژی: متوسط
 • آموزش پذیری: بالا
 • هوش: بالا
 • تمایل به پارس کردن: بالا
 • مقدار ریزش مو: زیاد

اهمیت ورزش و فعالیت بدنی در سگ ژرمن شپرد

با توجه به سطح انرژی بالای این نژاد، ورزش منظم فراوان ضروری است. ژرمن شپرد شما احتمالاً بیش از آنچه فکر می کنید به ورزش نیاز دارد – پیاده روی روزانه کافی نیست.

اگر اهل دویدن هستید، یک ژرمن شپرد می تواند همراه خوبی برای دویدن باشد.

سگ شما باید بدود، بازی کند و کاوش کند تا از ناامیدی، بی حوصلگی و دپرس شدن آن جلوگیری شود. سگی که بی حوصله است ممکن است دچار مشکلاتی مانند پارس کردن، کندن و جویدن شود.

سگ های ژرمن شپرد در خانه ای که در آن یک حیاط حصارکشی شده برای بازی وجود دارد به جای یک آپارتمان، وضعیت بهتری دارند. با این حال، مهم‌تر از آن این است که سگ شما به اندازه کافی مورد توجه قرار گیرد و بیشتر روز تنهایش نگذارید.

سلامت ژرمن شپرد

ژرمن شپرد به این شهرت دارد که مستعد ابتلا به دیسپلازی مفصل ران است، اما پرورش دهندگان در تلاش هستند تا وقوع این ناهنجاری ژنتیکی را کاهش دهند.

وقتی سگی دچار دیسپلازی مفصل ران می شود، سر استخوان ران به درستی در حفره لگن قرار نمی گیرد. با گذشت زمان، استخوان شروع به فرسایش می کند و در نهایت منجر به آرتریت دردناک می شود.

 بسته به شدت عارضه، دیسپلازی مفصل ران را می توان با دارو مدیریت کرد و یا جراحی کرد. تشخیص اینکه آیا سگی به دیسپلازی لگن مبتلا است یا نه، به سادگی با معاینه یا تماشای حرکت او غیرممکن است و باید عکس برداری های لازم انجام شود.

میلوپاتی دژنراتیو یکی از مخرب ترین شرایطی است که می تواند بر ژرمن شپرد تاثیر بگذارد. این بیماری عصبی شبیه به مولتیپل اسکلروزیس در انسان است و منجر به فلج آهسته و خزنده قسمت عقبی سگ می شود. میلوپاتی دژنراتیو غیر قابل درمان است و در نهایت سگ نمی تواند به تنهایی حرکت کند. سگ خود را به دقت مراقب علائم درد و ناراحتی مزمن باشید  و حداقل ماهی یک‌بار ناخن‌های او را بررسی کنید تا علائم سایش ناهموار را مشاهده کنید.  در حالی که میلوپاتی دژنراتیو در سگ ها غیرقابل درمان است، اما می توان سیر بیماری را با درمان کند کرد.

مانند بسیاری از نژادهای بزرگ، ژرمن شپرد می تواند از انواع بیماری های قلبی از جمله سوفل، بیماری های دریچه ای و بزرگ شدن قلب رنج ببرد. معاینه سالانه قلب برای تشخیص زودهنگام این بیماری ها حیاتی است، زیرا بسیاری از آنها به خوبی به درمان پاسخ می دهند.

صرع، مشکلات بینایی، اختلالات خونریزی، بیماری های ناشی از سیستم ایمنی، همانژیوسارکوم، مشکلات گوارشی از جمله نارسایی پانکراس اگزوکرین – همه این شرایط در ژرمن شپرد نسبتاً رایج هستند. بسیاری از آنها دارای یک جزء ژنتیکی هستند، و یک پرورش دهنده با وجدان مشکلات سلامتی را در خطوط خود مطرح می کند.

دیسپلازی آرنج  یک بیماری ارثی رایج در سگ های نژاد بزرگ است. تصور می‌شود که به دلیل نرخ رشد متفاوت سه استخوان تشکیل‌دهنده آرنج سگ است که باعث شلی مفاصل می‌شود که  می تواند منجر به لنگش دردناک شود. دامپزشک شما ممکن است جراحی را برای اصلاح مشکل یا درمان دارویی برای کنترل درد توصیه کند.

نارسایی برون‌ریز پانکراس (EPI) یک بیماری ژنتیکی پانکراس است که در آن سلول‌های تولید کننده آنزیم‌های گوارشی از بین می‌روند. در نتیجه سگ دیگر نمی تواند غذا را هضم و جذب کند. اولین علائم این بیماری گاز، کاهش اشتها، کاهش وزن و تغییر در مدفوع است. سگ بسیار لاغر و بسیار گرسنه می شود. EPI با یک آزمایش خون ساده تشخیص داده می شود و درمان نیز ساده است.

 برخی از ژرمن شپردها از انواع آلرژی ها رنج می برند، از حساسیت تماسی گرفته تا آلرژی غذایی. علائم آلرژی در سگ ها مشابه علائم در انسان است. اگر ژرمن شپرد شما خودش را میخاراند، پنجه های خود را می لیسد یا صورت خود را به شدت می مالد، مشکوک شوید که آلرژی دارد.

خلاصه مشکلات سلامتی در سگ ژرمن
 • دیسپلازی هیپ
 • دیسپلازی آرنج
 • هیگرومای آرنج
 • اتساع معده-چرخش
 • میلوپاتی دژنراتیو
 • نارسایی برون‌ریز پانکراس
 • آلرژی

همه این شرایط در یک توله سگ در حال رشد قابل تشخیص نیستند و نمی توان پیش بینی کرد که آیا حیوانی از این بیماری ها عاری خواهد بود یا خیر، به همین دلیل است که باید یک پرورش دهنده معتبر پیدا کنید که متعهد به پرورش سالم ترین حیوانات ممکن باشد. آنها باید بتوانند گواهی مستقلی ارائه دهند مبنی بر اینکه والدین سگ (و پدربزرگ و مادربزرگ و غیره) برای نقایص رایج غربالگری شده اند و برای پرورش سالم تشخیص داده شده اند.

درست مانند برخی بیماری ها، خلق و خوی نیز ارثی است. از پرورش دهنده خود در مورد خلق و خوی سگ هایش بپرسید. یک ژرمن شپرد ناپایدار، تهاجمی یا خجالتی می تواند حیوان خطرناکی باشد.

گرفتار دروغ های یک پرورش دهنده بد نشوید. اگر پرورش دهنده به شما بگوید که نیازی به انجام این آزمایشات ندارد زیرا او هرگز در لاین های خود مشکلی نداشته است، سگ های او بازرسی دامپزشکی شده اند، یا هر یک از بهانه های دیگری که پرورش دهندگان برای صرف نظر از آزمایش ژنتیکی سگ های خود دارند، فوراً محل را ترک کنید.

دیگر نگرانی های سلامتی که باید از آنها آگاه بود نفخ و پیچ خوردگی معده است. ژرمن شپردها بیش از بسیاری از نژادها احتمال نفخ دارند، وضعیتی که در آن معده با هوا منبسط می شود. اگر معده روی خود بپیچد و جریان خون را قطع کند، می‌تواند به وضعیت جدی‌تر، پیچ خوردگی معده تبدیل شود. نفخ و پیچ خوردگی خیلی ناگهانی اتفاق می‌افتد و سگی که یک دقیقه خوب بود می‌تواند چند ساعت بعد بمیرد. مراقب علائمی مانند بی قراری و قدم زدن، آبریزش آب دهان، رنگ پریدگی لثه ها و لیسیدن لب ها، تلاش برای بالا آوردن اما بدون بالا آوردن چیزی و علائم درد باشید.

پیچ خوردگی معده نیاز به جراحی فوری دامپزشکی دارد و بیشتر سگ هایی که یک بار نفخ کرده اند دوباره نفخ خواهند کرد. این بدان معنی است که عاقلانه است که روشی را انتخاب کنید که به عنوان تثبیت معده شناخته می شود، که از پیچش معده در آینده جلوگیری می کند. این روش همچنین می تواند به عنوان یک اقدام پیشگیرانه انجام شود.

به یاد داشته باشید که بعد از اینکه یک توله سگ جدید را به خانه خود بردید، این قدرت را دارید که از او در برابر یکی از رایج ترین مشکلات سلامتی محافظت کنید: اضافه وزن!

 نگه داشتن ژرمن شپرد با وزن مناسب یکی از ساده ترین راه ها برای افزایش عمر و تسکین دردهای ناشی از آرتروز در دوران پیری است. از نکات پیشگیرانه استفاده کنید تا سگ سالم تری برای زندگی به همراه داشته باشید.

نکات مراقبتی

ژرمن شپرد یک پوشش بدنی دو لایه ضخیم، با مو های متوسط، درشت و گاهی سیمی دارد که زیاد و دائماً می ریزد، به طوری که حتی طرفدارانش او را ژرمن ریزش می نامند!

برخی از ژرمن شپردها مو بلند هستند. با این حال، ژرمن شپرد ایده آل دارای یک پوشش دوتایی با طول متوسط است.

 مو های ژرمن شپرد در طول سال می ریزید، اما دوبار در سال به شدت می ریزد.

 پوشش زیرین در بهار و پاییز به شدت می ریزد و ژرمن شپرد باید در این مدت مرتباً برس زده و حمام شود تا موهای شل شده از بین برود. در بقیه سال، برس زدن هفتگی به طور کلی برای تمیز نگه داشتن او کافی است.

 اگر ژرمن شپرد نژاد انتخابی شماست، یک جاروبرقی بزرگ بخرید!

 اگر آلرژی دارید یا خانه دار هستید، ژرمن شپرد نگیرید.

توجه داشته باشید که سگ های ژرمن شپرد جزء حیوانات خانگی هیپو آلرژیک نیستند.

خوشبختانه، کت ژرمن شپرد در برابر خاک و زباله نیز مقاومت می کند، بنابراین نیازی نیست سگ خود را بیش از یک بار در ماه حمام کنید. در واقع، حمام کردن بیش از حد مکرر باعث از بین رفتن روغن هایی می شود که پوشش آن را سالم نگه می دارند.

بنابراین فقط در صورتی که سگ شما واقعاً به آن نیاز دارد، حمام ببریدش. ژرمن شپرد علیرغم نسبتاً تمیز و بی بو است.

به خاطر داشته باشید که ناخن‌های سگ خود را کوتاه کنید تا به راحتی راه برود. ناخن‌ها را باید ماهی یک‌بار کوتاه کرد، مگر در سطوح سخت و بیرون پیاده روی روزانه و منظم داشته باشد. اگر صدای ضربه زدن ناخن هایش را به زمین می‌شنوید، احتمالاً زمان کوتاه کردن آن فرا رسیده است.

 همچنین با مسواک زدن چند بار در هفته به سگ خود کمک کنید تا بهداشت دهان و دندان خود را حفظ کند.

هفته‌ای یک‌بار گوش‌ها را از نظر کثیفی، قرمزی یا بوی بدی که می‌تواند نشان‌دهنده عفونت باشد بررسی کرد، سپس آنها را پاک کرد.

ژرمن شپردها عاشق جویدن هستند و این عادت به تمیز نگه داشتن دندان های آنها کمک می کند. به آن‌ها اسباب‌بازی‌های جویدنی محکم و ایمن یا استخوان بدهید، تا هنگام جویدن، با تجمع تارتار (به‌ویژه روی دندان‌های آسیاب عقبی) مبارزه کنند.

مسواک زدن دندان های آنها با مسواک نرم و خمیر دندان سگی نیز به حفظ سلامت لثه ها و دندان ها کمک می کند.

اجازه ندهید توله سگ ژرمن شما روی سطوح سخت مانند پیاده رو بازی کند تا زمانی که حداقل دو ساله شود و مفاصلش کاملاً شکل گرفته باشد. با این حال، بازی کردن روی چمن برای توله سگ ها خوب است و مشکلی ندارد.

هیچوقت دم توله سگ ژرمن را نکشید و نباید گرفتن گوشش را نیشگون بگیرید، حتی اگر به نظر می رسد که توله سگ شما آن را تحمل می کند.

نقش آموزش در ژرمن شپرد ها

ژرمن شپردها با آموزش مناسب و اجتماعی شدن می توانند همراهان بسیار ملایم و محافظ خانواده باشند.

یک نژاد ایده آل برای خانواده های فعال است و هوش و رفتار محافظتی این نژاد می تواند آن را برای خانواده های دارای فرزند انتخاب خوبی کند (به شرطی که سگ به درستی آموزش داده شود).

ژرمن شپردها اگر به درستی آموزش نبینند و رفتار نکنند گاهی مضطرب یا حتی پرخاشگر می شوند. این سگ ها به طور ایده آل برای انجام یک وظیفه آموزش داده می شوند و به آن افتخار می کنند. هوش و تمایل این نژاد به کار باید آموزش را نسبتاً آسان می کند.

 اجتماعی شدن مناسب نیز ضروری است تا مطمئن شوید که ژرمن شپرد شما هنگام ملاقات با افراد یا حیوانات جدید و دیدن محیط های جدید دچار استرس یا ترس نمی شود. آنها معمولاً از افراد جدید دوری می کنند و ممکن است مشکوک باشند.

علاوه بر این، ژرمن شپردها ممکن است تمایل به تعقیب گربه ها و سایر حیوانات خانگی کوچک داشته باشند، و ممکن است برای یک خانواده چند حیوان خانگی مناسب نباشند مگر اینکه با هم بزرگ شوند.

همچنین ممکن است با سگ های غریبه، به خصوص همجنس، کنار نیایند، که ممکن است هنگام بازدید از پارک سگ ها مشکل ساز شود.

مانند بسیاری از نژادهای گله داری، ژرمن شپردها واق واق می کنند. واق واق کردن لزوماً یک مشکل نیست، اما اگر سگ بی حوصله باشد، ممکن است باعث مشکل شود. یادگیری فرمان “آرام باش” باید بخشی از آموزش هر ژرمن شپرد باشد.

آموزش واق واق کردن سگ

با اسفتاده از آموزش های داده شده در کتاب زیر، کنترل واق واق کردن سگ خود را در اختیار داشته باشید!

برای توضیحات بیشتر و دانلود کتاب کلیک کنید.

ژرمن شپردها جویدن را دوست دارند و آرواره های قدرتمند آنها می تواند بیشتر مواد را از بین ببرد. اگر آنها چیز اشتباهی را برای جویدن انتخاب کنند، می توانند به دندان های خود آسیب برسانند، چیزی را ببلعند که آنها را بیمار می کند یا حتی خفه شوند. سگ و وسایلتان را با دادن اسباب‌بازی‌های جویدنی و استخوان‌های ایمن به آن‌ها نجات دهید تا وقتی با آنها بازی نمی‌کنید، بتوانند خود را سرگرم کنند.

با آموزش دستور “نه !” به سگ خود جلوی بدرفتاری ها و جویدن وسایل خانه را بگیرید.

رژیم غذایی و تغذیه ژرمن شپرد

ژرمن شپرد شما به دو وعده غذایی در روز با حداکثر دو فنجان غذای خشک سگ نیاز دارد، اما به اندازه، سطح فعالیت، سن و عوامل دیگر سگ بستگی دارد.

سگ ژرمن شپرد مستعد نفخ و پیچ خوردگی معده هستند، بنابراین بهتر است از دادن یک وعده غذایی حجیم در روز به آن خودداری کنید.

 مطمئن شوید که سگ شما دائماً به آب تمیز و تازه دسترسی دارد.

وزن سگ خود را کنترل کنید و به مشکلات اضافه وزن رسیدگی کنید، زیرا چاقی طول عمر سگ شما را کوتاه می کند.

نیازهای غذایی آنها با رشد آنها از توله‌گی تا بزرگسالی و پیری تغییر می‌کند. این نیازهای تغذیه ای را رعایت کنید.

ژرمن شپردها در سنین ۴ تا ۷ ماهگی بسیار سریع رشد می کنند و آنها را مستعد ابتلا به اختلالات استخوانی می کند. یک رژیم غذایی با کیفیت بالا و کم کالری که مانع از رشد خیلی سریع آنها می شود، توصیه می شود.

می‌توانید با دامپزشک خود در مورد نیازهای تغذیه‌ای خود صحبت کنید تا توصیه‌هایی برای برنامه‌های تغذیه و انواع غذای سگ در طول زندگی سگ خود دریافت کنید.

سگ ژرمن شپرد چند سال عمر می کند؟

معمولا سگ ژرمن ۷ تا ۱۰ سال عمر می کند.

وزن سگ ژرمن شپرد چند کیلو گرم است؟

به طور متوسط یک سگ ژرمن بالغ ۲۷ تا ۴۶ کیلوگرم وزن دارد.

اندازه سگ ژرمن شپرد چقدر است؟

قد سگ ژرمن شپرد ماده بین ۵۵.۸۸ سانتی متر تا ۶۰.۹۶ سانتی متر است و قد سگ ژرمن شپرد نر بین ۶۰.۹۶ سانتی متر تا ۶۶.۰۶ سانتی متر است.

اندازه طول سگ ژرمن شپرد متوسط است و بین ۵۶ تا ۶۶ سانتی متر است.

دسته بندی سگ ژرمن؟

در گروه بندی سگ ها،‌ سگ ژرمن شپرد جز سگ های گله است.

مهمترین مزیت های سگ ژرمن شپرد

 • فوق العاده آموزش پذیر
 • وفاداری
 • سگ نگهبان کارآمد

مهمترین معایب سگ ژرمن شپرد

 • ممکن است با سایر حیوانات خانگی کنار نیاید
 • اگر به درستی آموزش ندید می تواند رفتار تهاجمی داشته باشد
 • نیاز به حیاط دارد

حقایق جالب

 • در طول جنگ جهانی اول، آمریکایی‌ها  طرفدار آلمان نبودند، بنابراین AKC نژاد سگ شپرد را تغییر نام داد. به همین ترتیب، انگلیسی ها شروع به نامیدن آنها به سگ گرگی آلزاسی کردند. امروزه بسیاری از اروپایی ها هنوز این نژاد را آلزاس (Alsatian) می نامند.
 • ژرمن شپرد بسیار باهوش است و راضی نخواهد شد که زندگی خود را روی کاناپه سپری کند. او سگ عمل است و باید با فردی فعال زندگی کند که به او شغلی در خور استعدادهایش بدهد.
 • ژرمن شپردها عاشق بچه ها هستند و وقتی به آنها اجتماعی شدن و آموزش اولیه داده می شود، سگ های خانوادگی خوبی می شوند.
 • بیشتر ما ژرمن شپرد را سگی سیاه و برنزه می‌دانیم، اما می‌تواند سموری یا سیاه‌ باشد. سگ‌هایی با کت‌های سفید، آبی یا جگری مورد توجه پرورش‌دهندگان قرار نمی‌گیرند، بنابراین فریب ادعای افرادیی که می گویند این رنگ‌ها نادر هستند و قیمت بالاتری دارند را نخورید.
 • ژرمن شپرد هرگز نباید خجالتی، عصبی یا پرخاشگر باشد.

سایت دامپزشکی دکتر مبین – مشاوره دامپزشکی

2 Comments

 1. داوود گفت:

  سلام من یه سگ ژرمن دارم ازتولگی گرفتمش شیرخاربودبهش شیردادموبزرگش کردم
  الان۷ماهشه اصلاگوشش سیخ نشده یه بارم گوشش عفونت کردکه خداروشکردرمان شد
  فقط موقعه ای که باسباب بازی بازی میکنه یاخوابیده باهاش بازی میکنم گوشش سیخ میشه وقتی میشینه دوباره گوشش
  میخابه میخاستم بدونم علتش چیه چون خواهربرادراشونوکه میبینم همه گوششون سیخ شده بود!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

css.php