همه چیز در مورد اژدها ریشدار – Bearded Dragon: نکات مراقبتی و تولید مثل

اژدها ریشدار

اینکه این اژدها ریش دار یا ریش ندار، مساله نیست! مهم اینکه خود این مارمولک جان چه موجودیه، وجود دار یا نه؟! بیردد دراگون (Bearded Dragon) یا پاگونا، مارمولک هایی با اندازه متوسط از اهالی استرالیا هستند. دراگون ممولا ۶ تا ۱۰ سال عمر می کند، همچنین اندازه آن بین ۳۰ تا ۷۰ سانتی متر می رسد.

به طور معمول رنگ دراگون برنزه یا قهوه ای است. دراگون در حالت استرس یا ترس، حالت تهاجمی به خودش می گیرد، و زیر گلو آن پهن می شود، به همین دلیل اژدها ریشو نامیده شده است.

محل نگه داری اژدهای ریش دار

یک آکواریوم به حجم ۳۰۰ تا ۵۰۰ لیتر با یک درپوش محکم، فضای مناسبی برای نگه داری یک اژدها ریشدار بالغ است. مخازن بسیار کوچک ممکن است باعث مشکلات اضطرابی شده و بر رشد آنها تأثیر منفی بگذارد. متناسب با رشد دراگون، فضای نگه داری باید، بزرگتر بشود. به طور مثال برای بچه اژدها یک مخزن به حجم ۹۰ لیتر مناسب است، و اگر طول دراگون بیشتر از نیم متر شده، به فضای بین  ۳۰۰ تا ۵۵۰ لیتر نیاز دارد.

معمولاً در مورد بستر اژدهای ریشو بالغ ، شن و ماسه مورد استفاده قرار می گیرد، اما اگر دراگون جوان دارید، بهتر است از روزنامه و یا تیکه های کاغذ و مقوا سفید، استفاده کنید، چرا که احتمال خوردن شن و ماسه وجود دارد، که باعث انسداد روده می شود.

ماسه مخلوط شده با خاک تمیز که در معرض سموم آفات و قرار نگرفته است، برای بستر آکواریوم اژدهای ریشدار بالغ استفاده شود.

با توجه به زیستگاه طبیعی دراگون که به صورت صخره ای است. استفاده از تخته سنگ و چوب توصیه می شود. همچنین از جعبه، گلدان و یا مقوا لوله ای، محلی برای پناهگاه آن درست کنید.

روشنایی، دما و رطوبت محل زندگی دراگون

لامپ های رشته ای در تهیه نور مرئی سفید در تمام مناطق مخزن کمک می کنند. علاوه بر نور سفید ، یک اژدها ریشو برای سلامتی خود، نیاز به دسترسی کامل به نور طبیعی خورشید دارد، زیرا از این طریق به آنها در سنتز ویتامین D3 کمک جذب کلسیم را افزایش می دهد.

 در صورت عدم دسترسی به به نور خورشید ، می توانید از لامپ UV استفاده کنید. یک دراگون، به میزان ۱۲ تا ۱۴ ساعت به نور نیاز دارد.

قسمت خنک مخزن، باید دمای بین ۲۶ تا ۳۰ درجه داشته باشد. همچنین بخشی از آکواریوم را باید گرمتر در نظر بگیرید، دمای بین ۳۵ تا ۴۰ درجه مناسب است. می توانید از لامپ های حرارتی یا پد حرارتی استفاده کنید. دمای محل نگه داری دراگون در طول شب باید بین ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی گراد حفظ شود.

میزان رطوبت زیستگاه دراگون، باید بین ۳۵ تا ۴۰ درصد باشد، زیرا رطوبت مناسب باعث پوست اندازی مطلوب می شود.

اگر رطوبت محیط کم است، می توانید دراگون خود را هفته ای چندبار با آب اسپری کنید. همچین یک وان آب برای خیساندن خودش، در اختیار پاگونا قرار دهید. آب وان را مرتب عوض کنید، زیرا که با مدفوع و ادرار آلوده می شود.

توجه کنید که عمق وان آب زیاد نباشد، و دراگون به راحتی بتواند، داخل و از آن خارج شود.

توجه: هر چند هفته حتما ظروف غذا و آب، وسایل بازی و بستر را ضدعفونی کنید. همچنین جهت پیشگیری از آلوده شدن با باکتری سالمونلا، حتماً بعد از دست زدن به دراگون و قفس آن، دستان خود را شسته و ضد عفونی کنید.

آب و غذای اژدها ریشدار

اگرچه پاگونا ها، بیشتر آب مورد نیاز بدن خود را از طریق غذا به دست می آورند، ولی همیشه آب سالم وتمیز در یک ظرف کم عمق در اختیارش قرار دهید.

اما در مورد غذا، هر چیزی که شما بهش بدهید،‌ تست می کند. جیرجیرک و کرم مناسب است. دراگون جان بالغ تمایل به موش های نوزاد صورتی رنگ گوگولی مگولی هم دارد.

 رژیم غذایی دراگون جوان مبتنی برا پروتئین است، و باید ۲۰ درصد سبزیجات و ۸۰ درصد حشرات باشد. در مورد دراگون بالغ این نسبت جا به جا می شود و مبتنی بر سبزیجات، یعنی ۲۰ درصد حشرات و ۸۰ درصد حشرات است.

توجه: حتما غذاها را خرد کنید، یک اصل میگه، باید غذا دراگون به اندازه فاصله بین دو چشماش باشد. اگر بزرگتر باشد، ممکن است که اژدها شما دچار سرگیجه و بدحالی شود. سیستم گوارشی دراگون مستعد انسداد است، در نتیجه به دراگون جوان، زیاد جیرجیرک و تیکه های بزرگ غذا و اسکلتی ندهید.

ویتامین و مواد معدنی ضروری برای دراگون شما:
آهن

آهن در مورد اژدهای جوان بیشتر حائز اهمیت دارد،‌ چرا که اژدهای جوان بیشتر از حشرات تغذیه می کند، پس مکمل آهن برای رشد مناسب آنها ضروری است. اژدها بالغ آهن مورد نیازش از طریق مصرف سبزیجات تامین می شود.

ویتامین آ

البته از طریق سبزیجات، تامین می شود. از مصرف خودسرانه ویتامین آ خودداری کنید. زیرا باعث مسمومیت می شود.

کلسیم دی

ویتامین D3 و کلسیم، مهمترین ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز اژدها هستند. این مواد در ایجاد استخوانهای قوی، جلوگیری از بروز بیماریهای متابولیک استخوان و برای اژدها ماده در زمان تخم گذاری بسیار مهم هستند.

به طور کلی ، بچه دراگون ها به دوز روزانه ویتامین D3 و کلسیم نیاز دارند، دراگون جوان حداقل ۳ تا ۴ بار در هفته و بزرگسالان فقط هفته ای یکبار به آن احتیاج دارند.

فسفر

فسفر به رشد استخوان کمک می کند. سبزیجات و میوه ها از نظر فسفر منابع خوبی هستند، بنابراین اکثر اژدها های ریش دار، فسفر کافی در رژیم غذایی خود دارند. با این حال ، باید مطمئن باشید که فسفر زیادی دریافت نمی کند، زیرا می تواند مانع از هضم مناسب کلسیم شود. سطح ایده آل کلسیم به فسفر ۱: ۱ تا ۲: ۱ است.

غذاهای سمی و ناسالم برای اژدها ریش دار
 • حشراتی که در شب درخشش دارند، مثل کرم شب تاپ
 • آووکادو
 • اسفناج
 • کاهو

اطلاعات تولید مثلی دراگون بیردد

دراگون بین ۸ تا ۱۸ ماهگی به بلوغ جنسی خود می رسد. تعیین جنسیت آنها قبل از بلوغ کار ساده ای نیست، اما وقتی کاملاً بزرگ شد، تفاوتها را مشاهده خواهید کرد. عموما نرها بزرگتر از ماده ها و دارای سرهای بزرگتر هستند.

منافذی که بین دو پای عقبی وجود دارد، که با استفاده از رایحه های آن، قلمروهای خود را علامت گذاری کنند. این منافذ در نرها بزرگتر است. همچنین معمولاً کیسه های زیر چانه ( ستون فقرات یا ریش) در نر ها تیره تر هستند.

قبل از انجام جفت گیری،‌ یک رقص جالبی هم دارند،‌ که نشان از پذیرش آنها به یکدیگر است. اگر دراگون ماده خوشش نیاد، از دست نر فرار می کند، که در این زمان جنس نر عصبانی شده و زیر گلویش متورم می شود، اینجاست که بهش میگن اژدها ریشو!

اگر پذیرش صورت بگیرد، جنس ماده اجازه جفت گیری می دهد، حدود یک دقیقه جفت گیری رخ میدهد. بعد از جفت گیری موفق، ۳ تا ۵ هفته طول می کشد تا تخم گذاری آغاز شود. دراگون چندین بار در سال و به طور متوسط در هر دوره حدود ۲۰ عدد تخم می گذارد.

حین تخم گذاری ، باید دراگون ماده را به تنهایی در یک مخزن قرار دهید. دراگون ماده معمولاً تخمهای خود را در خاک مرطوب در طبیعت دفن می کنند. پس شن و خاک نرم و کمی مرطوب با عمق مناسب برای بستر تخم گذاری در نظر بگیرید.

زمان بارداری در دراگون به مدت ۶ تا ۱۲ هفته طول می کشد.

در مورد مار پیتون چه می دانید؟؟؟ کلیک کنید.

بیماری های مهم دراگون

 • عفونت های تنفسی: به ویژه وقتی محل نگه داری آن، خیلی سرد و مرطوب باشد. مشاهده چرک در مجاری تنفسی، خس خس کردن و..
 • پوسیدگی دهان: ظاهر شدن ماده سفید یا زرد رنگ در اطراف و داخل دهان دراگون. تورم دهان، شل شدن دندان ها و کاهش اشتها.
 • بیماری متابولیک استخوان: یکی از مهمترین بیماری در دراگون ها است، که در اثر کمبود ویتامین D3، کلسیم و یا فسفر ایجاد می شود. فک پایین متورم، برجستگی در پاها، برجستگی در  ستون فقرات و دم و..
 • اسهال: برا اثر آلودگی انگلی، رژیم غذایی بی کیفیت و مصرف کاهو.
 • ماندن تخم در شکم دراگون ماده: بی حالی و خواب آلودگی.

سایت دامپزشکی دکتر مبین

8 Comments

 1. محمد رضا گفت:

  سلام من دراگون جوانی دارم که ۱ ماهی دستمه ماه اول همه چیز میخورد اما حالا نه یک با یه چیزی را به زور بهش دادم و حالا هیجی نمیخورد باید چیکارکنم

 2. صدرا گفت:

  سلام من دراگن جوانی دارم یک ماه و نیمه دست منه اوایل خیلی خوب غذا می خورد ولی اما کم کم غذا خرودنش بعد از پوست اندازی کم شد من یک روز خودم بهش غذا دادم ولی حالا غذا نمیخوره میشه لطفا سریع به بگید که باید چیکار کنم که دو باره غذا خوردنش عادی بشه خیلی ممنون میشم

 3. محمد صدرا گفت:

  سلام من دراگن جوانی دارم که یک ماهه دست من هست اوایل خجالتی بود و غذا رو جلوی من نمی خورد بعد ها درست شد دو هفته غذا خردنش کم تر شد و یک با غذا خودم بهش دادم ولی خیلی وقت هست که چیزی نمیخوره لطفا سریع به من خبر بدید چرا چیزی نمیخوره و چیکار کنم که چیزی بوخوره

 4. رضا گفت:

  سلام دکتر جان
  بیماری که از بیردد دراگون ممکن هست در منزل باعث بیماری و سرایت در بین افراد داخل خانه شود چیست ؟ و اینکه در صورت نگه داشتن برای جلوگیری شیوع و سرایت هر باکتری و ویروسی چه مواردی رو باید رعایت کرد؟
  سپاسگزارم

 5. امین گفت:

  سلام من می خوام بیردد دراگون بخرم من میخوام بدونم که بیردد دراگون تو چند سالگی به بلوغ میرسد و بچش چند سانت طول داره چون میترسم سرم رو کلاه بزارن اگه زود تر جواب بدید خیلی ممنون میشم

  • دکتر مبین گفت:

   سلام
   نوزاد دراگون قبل از یک ماهگی حدودا ۷ تا ۱۵ سانتی متر طول دارد.
   سن بلوغ دراگون حدود ۱۲ ماهگی هستش ولی ممکن از نظر جنسی از ۸ ماهگی فعال باشد

 6. Sam گفت:

  من یک بیرد دراگون دارم که نزدیک به دو سالش است. تازگیا خیلی کم اشتها شده است. البته من تازه سایت شما را دیدم و فهمیدم که نباید به او کاهو میدادم. میخواستم بدونم علت کم اشتهایی او چی میتونه باشه. پوسیدگی دهان هم نداره.

  • دکتر مبین گفت:

   سلام دوست عزیز
   به احتمال زیاد به علت تغذیه نامناسب دچار التهاب لثه شده که همین عامل میتونه علت بی کم اشتهایش باش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

css.php