مشکلات رایج گوش در سگ

مشکلات رایج گوش در سگ

مشکلات گوش در سگ ها بسیار شایع است. مشکلات گوش می توانند بسیار دردناک باشند و حتی  منجر به ناشنوایی شوند و در ماه های تابستان، سگ ها بیشتر مستعد درگیری با مشکلات گوش هستند.

عفونت گوش سگ به دو شکل می باشد: التهاب گوش میانی و  التهاب گوش داخلی. هردو شکل به صورت رایج به خاطر عفونت باکتریایی است. علل دیگر عبارتند از مخمرها، قارچها، موهای گوش، آسیب های ناشی از حادثه، تومور یا پولیپ در گوش و حتی وجود جسم خارجی در گوش.

پوشش گوش ماده ای روغنی و موم مانند تولید می کند که برای نرم نگهداشتن و حفظ سلامت مجرای گوش خارجی لازم است. ایجاد جرم، موم، رطوبت، مو باعث ایجاد بستر مناسب برای رشد باکتری و مخمر می کند که اغلب منجر به عفونت گوش می شود.

 کانال گوش خارجی سگ، که در آن بیشتر مشکلات رخ می دهد، طولانی تر و عمودی تر از کانال گوش انسان است. علاوه بر این، کانال گوش سگ با پوست پوشیده شده و شامل غده ها و فولیکول های مو (درست مانند پوست بدن آن) است. در نتیجه موارد گفته شده، سگ  مستعدتر به عفونت گوش است.

علل رایج ایجاد عفونت گوش در سگ ها:
  • آلرژی فصلی- گرده یا چمن.
  • آلرژی غذایی- شایع ترین آن مانند: گوشت گاو، مرغ، تخم مرغ و لبنیات.
  • عفونت های باکتریایی- شایعترین آن مانند: عفونت گونه های استافی که واگیردار به انسان نیست.
  • عفونت های مخمری- درمان آن دو تا سه هفته زمانبر است.
  • مایت ها- بیشتر در سگ های که همراه گربه زندگی می کنند، مشاهده می شود. آلودگی ثانویه ( باکتریایی و یا مخمری) در این مورد اتفاق می افتد.
  • اجسام خارجی

توجه: هرگز از چوپ پنبه برای تمیز کردن کانال داخلی استفاده نکنید. چون ممکن است باعث شکسته شدن آن در کانال گوش شوید، به پرده  گوش ضربه وارد کنید و یا باعث هل دادن جسم خارجی یا موم به داخل شوید.

سایت دامپزشکی دکتر مبین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

css.php