فحلی در سگ

فحلی سگ

سیکل جنسی سگ:

سیکل جنسی در سگ ماده  بسته به نژاد و اندازه آن بسیار متفاوت است و معمولا ۲ تا ۳ هفته طول می کشد که به چهار مرحله به نام پرواستروس، استروس، دی استروس و آنستروس تقسیم می شود.
فحلی یا استروس به مرحله ای گفته می شود که سگ ماده آماده جفت گیری است و سگ نر را برای انجام عمل جفت گیری قبول می کند. مرحله فحلی به علت وجود خونریزی و تورم زیاد فرج، صاحبان سگ متوجه سیکل جنسی سگ خود می شوند. در نتیجه معمولا از کلمه فحلی در مورد وجود سیکل جنسی استفاده می شود.
بلوغ جنسی در سگ ماده معمولا حدود شش ماهگی اتفاق می افتد ولی برای بارداری اولین سیکل جنسی مناسب نیست. نژادهای کوچک ممکن است حدود ۴ ماهگی اولین استروس یا فحلی را نشان بدهند و بعضی از نژادهای بزرگ و غول پیکر تا دو سالگی ممکن است اولین فحلی را نشان بدهند.
سیکل جنسی در سگ ماده فصلی است و معمولا در فصل بهار و پاییز فحل می شود. فحلی به طور میانگین سالی دو بار و یا هر شش ماه اتفاق می افتد. هنگامی که اولین سیکل جنسی رخ بدهد، ممکن است فاصله تا سیکل بعدی زیاد باشد، که این حالت طبیعی است. بعضی از سگ های ماده ۱۸ ماه تا ۲ سال زمان می برد تا فاصله بین سیکل های جنسی آن منظم شود.
به طور مشخص نمی توان گفت که سیکل های نامنظم می تواند سگ را به بیماری های مانند پیومتر(عفونت رحم) و آبستنی کاذب مستعد کند. نژادهای کوچک سگ نسبت به نژادهای بزرگتر چرخه جنسی منظم تری دارند.
داشتن ۳ و گاهی ۴ فحلی در سال در بعضی از سگ های ماده طبیعی است. نژادهای بزرگتر می توانند فحلی را هر ۱۲ تا ۱۸ ماه نشان بدهند. نژادهای مثل گریت دین، ایریش ولفهاند و سنت برنارد به طور معمول هر ۱۲ ماه فحلی خود را نشان می دهند.
سگ ماده از ابتدای سیکل جنسی، برای سگهای نر جذاب خواهد بود، اما تا حدود ۷-۱۰ روز بعد از آن معمولا پذیرای سگ نر نخواهد شد و اجازه جفت گیری نمی دهد. معمولا ترشحات در این زمان به میزان کمتری خون آلود است. برخی از سگ های ماده خونریزی شدید واژینال در طول فحلی را تجربه کنند، بهتر است در این حالت سگ شما ویزیت شود.
ممکن است شما متوجه بشوید که در این دوره، سگ ماده شما به دفعات بیشتری ادار می کند، این یک رفتاری برای جذب سگ نر است و حاکی از آن است که سگ شما به زودی  پذیرای جنس نر خواهد شد.

بررسی کامل فحلی، زمان جفت گیری و تولید مثل در گربه ها– کلیک کنید.

مراحل سیکل جنسی در سگ:

پروستروس:
مرحله اول سیکل جنسی پرواستروس است. پرواستروس معمولا ۴ تا ۱۸ روز طول می کشد. در روز اول فرج شروع به تورم و ترشحات خونی به زودی مشاهده خواهد شد. در طی این مرحله، سگ نر علاقه خاصی به سگ ماده دارند، اما سگ ماده پذیرای جنس نر نخواهد شد.
استروس:
استروس یا فحلی، مرحله جفت گیری است و معمولا ۴ تا ۱۳ روز طول می کشد. خونریزی از واژن در این نقطه بسیار کم و یا کاملا غیرقابل مشاهده است و رنگ ترشحات صورتی یا زرد رنگ است و فرج خیلی متورم و نرم شده است. تخمک گذاری انجام می شود و بعد از قفل شدن سگ نر به ماده و انجام انزال، اسپرم در اویداکت با تخمک لقاح پیدا می کند و تخم شکل می گیرد.
دی استروس:
بعد از مرحله استروس، دی استروس را داریم. در این مرحله ترشحات قرمزتر و اندازه فرج به حالت اولیه برمی گردد. اگر بارداری اتفاق بیفتد، تا پایان بارداری و شروع سیکل جنسی بعد بارداری دیگر سگ ماده پذیرای سگ نر نیست. و اگر بارداری اتفاق نیفتد، به مدت ۶۰ تا ۹۰ روز مرحله دی استروس طول می کشد.
آنستروس:
به دنبال دیستروس، مرحله آنستروس است. این مرحله، مرحله خاموش سیکل جنسی است و سگ ماده هیچ گونه تغییر رفتاری و فیزیکی ندارد تا سیکل جنسی بعد و شروع پرواستروس. مرحله آنستروس سگ ۲ تا ۳ ماه طول می کشد.

علائم بارداری کاذب در سگ چیست؟

سایت دامپزشکی دکتر مبین

76 Comments

  1. رضا گفت:

    سلام آقای دکتر سگ من یک ماه پیش زایمان کرد چقد طول میکشه تا دوباره فحل بشه نژاد پامر هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

css.php