عقرب امپراطور(Emperor Scorpion): تغذیه، بیماری، تعیین جنسیت و تولید مثل

عقرب امپراطور
عقرب ها ظاهری ترسناک و تو دل برو دارند، شاید شما با دیدن یک عقرب، مسیر خود را عوض کنید، و یا از ترس نیش آن به سرعت پا به فرار بگذارید. نیش بیشتر عقرب ها کشنده است، ولی در بین این همه قاتل نیش زن، عقرب های هستند که قدرت نیش آن ها مانند نیش زنبور عسل است، عقربی به نام عقرب امپراطور (Emperor Scorpion)! همین ویژگی آن باعث شده که عقرب امپراطور به عنوان عقرب خانگی، همدمی شود برای انسان های خیلی خوب روزگار!
عقرب امپراطور یا امپریال، حدود ۶ تا ۸ سال عمر می کند. اندازه عقرب امپریال بالغ بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر می رسد. عقرب های امپراتور مانند سایر عقرب ها، فعالیت شبانه را ترجیح می دهند، یعنی شب زنده دار هستند!

بدن عقرب امپراتور بزرگسال سیاه و سفید است ، اما در زیر نور ماوراء بنفش ، به رنگ سبز یا آبی پاستلی می درخشد.

 این عقرب خانگی نسبت به گونه های دیگر، مطیع و آرامتر است، و تنها اگر احساس خطر کند، نیش می زند. بعضی از افراد، نسبت به نیش زنبور واکنش های آلرژیک جدی از خود نشان می دهند، نگه داری عقرب امپراطور به این افراد توصیه نمی شود.

محل نگه داری عقرب امپریال

عقرب های امپراتور اصالتا آفریقایی هستند، و در یک محیط مرطوب و گرم زندگی می کنند. پس  برای نگه داری از آن، باید به فکر شرایطی باشید که رطوبت و گرمای مناسب را فراهم کند، تا از بروز مشکلات جدی در عقرب امپراطور جلوگیری شود.

یک آکواریوم به حجم ۵ تا ۱۰ لیتر برای نگه داری یک عقرب امپراطور مناسب است، دقت کنید که فضای نگه داری آن را زیاد بزرگ در نظر نگیرید، زیرا شکار طعمه برایش سخت می شود. همچنین درب آکواریوم را جوری باشد ‌که عقرب نتواند بیرون بیاید.

اگر قصد دارید که چندتا از این عقرب خانگی را باهم نگه دارید، در صورت مشاهده پرخشاگری و نزاع، باید آنها را جدا نگه داری کنید، تا به هم دیگر آسیب نزنند.

برای بستر آکواریوم می توانید از خاک یا ماسه استفاده کنید. دقت کنید که عمق بستر باید بین ۸ تا ۱۵ سانتی متر باشد، تا عقرب امپراطور بتواند حفاری کنید. می توانید از تخته سنگ ها و یا گلدان های شکسته برای پناهگاه و قائم شدن عقرب امپراطور استفاده کنید.

تکه های خزه برای حفظ رطوبت محیط مناسب است. مرتب باید، رطوب محیط چک شود، اگر بر روی بستر و یا ظرف، کپک مشاهده می کنید، ‌رطوبت بیش از حد زیاد است.

ممکن است عقرب امپراطور وسایل بازی و دکوراسیون آکواریوم را کمی جا به جا  کند، از برگرداندن وسایل به جای اولیه خودداری کنید، وگرنه عقرب دچار استرس می شود، به سلیقه یکدیگر احترام بزارید!

دمای زیستگاه عقرب امپراطور بین ۲۲ تا ۳۳ مناسب است. حتی گاهی می توانید دما را تا ۳۸ درجه افزایش دهید. توصیه شده است که از یک تشک حرارتی در بخشی از آکواریوم استفاده شود، تا خود عقرب امپراطور دمای بدن مورد نیاز خود را تنظیم کند.

هرگز ظرف نگه داری عقرب امپراطور را زیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید. و از لامپ ای یو وی استفاده نکنید. اشعه ماورابنفش برای عقرب ها می تواند کشنده باشد.

تغذیه عقرب امپراطور

عقرب های امپراطور گوشتخوار هستند و رژیم غذایی متشکل از حشرات زنده دارند. در طبیعت از انواع بی مهرگان (حشرات) و مهره داران ( مارمولک های کوچک) تغذیه می کند. هسته اصلی رژیم غذایی باید از نظر پروتئین سرشار باشد و هضم آن نسبتاً آسان باشد.

 شما می توانید از پروانه، جیرجیرک و کرم خاکی استفاده کنید. به طور کلی عقرب امپراطور بالغ در هفته به   ۳ تا ۶ جیرجیرک نیاز دارد، که به صورت روزانه یا هر دو روز می توانید بهش غذا بدهید.

شب ها بهترین زمان غذا دادن به عقرب است. همچنین یک ظرف کم عمق برای نوشیدن آب عقرب جان  و خنک کردن بدنش، در نظر بگیرید.

مشکلات سلامتی رایج در عقرب امپراطور

معمولا عقرب های امپریال دچار کم آبی بدن می شوند، در این حالت عقرب ظاهری چروکیده دارد و بی حالی است. شما می توانید، با افزایش رطوبت زیستگاه عقرب، این مشکل را حل کنید. میزان رطوبیت نسبی بین ۶۰ تا ۸۰ درصد، مناسب است.

در مورد لاک پشت های خانگی چه می دانید؟؟؟ کلیک کنید.

خب برای دوستان که به فکر پرورش عقرب هستند، اطلاعات مختصری در مورد تعیین جنسیت و تولید مثل عقرب آورده شده است.

تعیین جنسیت عقرب امپراطور

زوائد شانه مانندی در زیر شکم عقرب های امپریال وجود دارد، به نام پکتین! پکتین ها در جنس نر، برجسته‌تر و بزرگ‌تر است. این روش زیاد دقیق نیست، و نیاز به تجربه دارد.

تولید مثل عقرب امپراطور

ور در سنین بین دو تا سه سالگی به بلوغ جنسی می رسند. هرموقع از سال که شرایط رطوبت و گرما مناسب باشد، جفت گیری اتفاق می افتد. دوره بارداری در عقرب امپراطور تا ۱۵ ماه طول می کشد. تعداد نوزادن در هر بارداری،‌ بین ۱۵ الی ۲۰ عدد است.

عقرب امپراطور ماده، در حوالی زایمان، اشتها خود را از دست می دهد. شروع به حفاری می کند، و بی قرار می شود.

نوزادن عقرب امپراطور در بدو تولد ۲ الی ۳ سانتی متر دارند، و به رنگ سفید هستند. حدود ۳ هفته، نوزادن عقرب امپراطور بر پشت مادر خود حمل می شوند، و از توسط مادر خود تغذیه می شوند. رفته رفته رنگ نوزادها قهوه ای و در نهایت سیاه رنگ می شوند.

هر موقع نوزادان از پشت مادر خود به روی بستر آمدند، در ظرف جداگانه آنها را نگه داری کنید. بهترین غذا برای نوزادان عقرب، جیرجیرک است.

سایت دامپزشکی دکتر مبین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

css.php