تومور بازال سل در گربه (Basal Cell Tumor) علائم، علت و درمان

تومور بازال سل گربه

تومورهای بازال سل شایع ترین نوع تومور در گربه ها هستند. در واقع، ۱۵ تا ۲۶ درصد از کل تومورهای پوستی در گربه ها را تشکیل می دهد. تومورهای سلول بازال که در اپیتلیوم پایه پوست – که رشد غیرطبیعی سلول های پوست – منشا می‌گیرند.

گربه‌های میانسال و مسن‌تر نسبت به گربه‌های جوان بیشتر به تومورهای بازال سل مبتلا می‌شوند، به‌ویژه در گربه‌های سیامی مسن‌، ایجاد می‌شوند.

این تومورها به صورت برجستگی های سفت ظاهر می شوند و گاهی اوقات دارای ساقه یا پایک هستند. قطر آنها متغییر و بین ۰.۲تا ۱۰ سانتی متر است.

مانند سایر تومورها، تومورهای سلول بازال می توانند خوش خیم (مانند اپیتلیوما بازال سل و تومور بازالوئید) یا بدخیم (مانند کارسینوم بازال سل) باشند. با این حال، متاستاز نادر است و کمتر از ۱۰ درصد تومورهای بازال سل بدخیم هستند.

 رشد تومورهای سلول بازال کند است. در صورت وجود تومورهای خوش خیم دیگر، این تومورها در آنها ادغام می شوند. همچنین گاهی اوقات در غدد عرق چربی تشکیل می شوند.

اگر تومور بازال سل بدخیم (حالت سرطانی) باشد، ممکن است همراه با  زخم و عفونت باشد. حتی زمانی که سرطان وجود دارد، احتمال متاستاز و گسترش آن نادر است. تومورهای بازال سل بیشتر در نژادهای مو بلند گربه ها دیده می شود.

علائم بالینی تومور بازال سل در گربه

ممکن است در حین نوازش یا نظافت گربه متوجه تومورهای سلول بازال شوید. هرگونه برآمدگی غیر طبیعی در پوست باید توسط دکتر معاینه شود.

 • برآمدگی های منفرد و محکم
 • برجستگی های بدون مو
 • برجستگی های دارای رنگدانه
 • نقاط زخم که روی سر، پاها یا گردن ایجاد می شوند
 • لکه های پوستی بدون مو
 • بثورات پوستی
 • زخم های باز که خوب نمی شوند

اغلب به صورت توده ای منفرد، با مرز مشخص، بدون مو و برآمده در روی سر، گردن یا شانه های گربه ظاهر می شوند. توده‌های بازال سل در گربه‌ها اغلب دارای رنگدانه‌های شدید، کیستیک و گاهی زخمی هستند.

علت تومور بازال سل در گربه

علت دقیق تومورهای سلول بازال به طور کامل شناخته نشده است. تومورهای مشابه در انسان در اثر قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید ایجاد می شوند، با این حال، اثرات مشابه اشعه های خورشید در گربه ها ثابت نشده است.

 • قرار گرفتن در معرض UVA/UVB
 • ژنتیکی (به ویژه در نژادهای هیمالیا، سیامی و پرشین)
 • سرطان زاهای شیمیایی
 • ویروس ها
 • عوامل هورمونی

سرطان بینی در گربه را بشناسیم! کلیک کنید

تشخیص تومور بازال سل در گربه

برای تأیید وجود تومور بازال سل، دامپزشک به تاریخچه کامل پزشکی گربه نیاز دارد. یک معاینه فیزیکی کامل انجام خواهد شد و ارزیابی اولیه تومور می تواند احتمال یک تومور بازال سل را  بدهد. تومور باید از سایر بیماری های التهابی که علائم مشابهی دارند متمایز شود. اگر گربه یک نژاد مو بلند باشد، احتمال تومور بازال سل افزایش می یابد.

برای تکمیل تشخیص، بافت تومور را می توان با پانچ یا بیوپسی بافت، آسپیراسیون با سوزن یا برداشتن جراحی (برداشتن کامل) جمع آوری کرد. سپس بافت تومور به یک آزمایشگاه تخصصی فرستاده می‌شود که در آنجا آزمایش‌های بیشتر انجام می‌شود. این معاینات میکروسکوپی می‌توانند مشخص کنند که آیا تومور بدخیم است یا خیر، و اگر بدخیم است، می‌تواند مرحله، درجه، نوع و رفتار سلول‌های سرطانی را مشخص کند.

درمان تومور بازال سل در گربه

بهترین گزینه برای درمان بستگی به نوع تومور موجود، اندازه و محل آن روی بدن دارد. حتی اگر تومورهای بازال سل بدخیم باشند، به خوبی به درمان پاسخ می دهند.

عمل جراحی برای برداشت تومور

برای اکثر تومورهای بازال سل، برداشتن تومور با جراحی، بهترین روش درمانی موفقیت آمیزاست. این جراحی بیش از حد تهاجمی نیست، زیرا تومورهای سلول های پایه در لایه های بیرونی پوست قرار دارند.

پرتو درمانی و شیمی درمانی

این گزینه‌های درمانی معمولاً همراه با برداشت تومور بدخیم بازال سل توسط جراحی هستند. پرتو درمانی نیاز به تجویز منظم برنامه ریزی شده توسط یک متخصص دامپزشکی دارد. گاهی اوقات می توان شیمی درمانی را برای مدت طولانی تری تجویز کرد.

کرایوسرجری

اگر تومور به اندازه کافی کوچک (قطر کمتر از یک سانتی متر) باشد، ممکن است بتوان آن را با نیتروژن مایع آن را منجمد کرد. این درمان نسبت به جراحی واقعی کمتر تهاجمی است و می تواند به همان اندازه در درمان تومورهای جزئی موثر باشد.

آنتی بیوتیک ها

اگر تومور به دلیل زخم عفونی شده باشد، یا اگر گربه تحت عمل جراحی قرار گرفته باشد، ممکن است آنتی بیوتیک برای درمان یا پیشگیری از عفونت تجویز شود. آنتی بیوتیک تراپی معمولا بین ۲ تا ۴ انجام می شود.

مانیتورینگ

اگر تومور بازال سل خوش خیم باشد و زخم نداشته باشد، ممکن است درمان توصیه نشود. نظارت منظم ممکن است گزینه بهتری برای یک گربه با تومورهای خوش خیم باشد.

بهبودی و ریکاوری از تومور بازال سل در گربه

اگر تومور بازال سل با جراحی برداشته شد، تمیز نگه داشتن محل عمل بسیار مهم است. گربه نباید محل برش را لیس بزند، خراش دهد، مالش دهد یا گاز بگیرد. فعالیت باید در طول فرآیند بهبودی محدود شود. مراقب هرگونه تورم یا خونریزی باشید و در صورت بروز سریعا گربه را به دامپزشک ببرید.

پیش آگهی به نوع تومور بازال سل بستگی دارد، با این حال کارسینوم های تهاجمی تر در مقایسه با سایر سرطان ها نسبتاً آهسته تر رشد می کنند. از آنجایی که تومورهای سرطانی بازال سل تمایل ندارند در بدن پخش شوند، برداشتن کامل تومور به روش جراحی یک درمان بسیار موثر است. اگر جراحی به دلیل محل تومور ناقص صورت بگیرد، تومورها می توانند دوباره رشد کنند. اکثر گربه ها پس از برداشتن تومور خوش خیم یا بدخیم بازال سل بهبودی کامل پیدا می کنند.

۳۵ نژاد گربه را بشناسید! کلیک کنید.

سایت دامپزشکی دکتر مبین– مشاوره دامپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

css.php