افسردگی بعد از زایمان در سگ: علت، تشخیص و درمان

زایمان سگ

افسردگی پس از زایمان در سگ چیست؟

افسردگی پس از زایمان می تواند بلافاصله پس از زایمان سگ شما رخ دهد و ممکن است برای مدت طولانی بدون درمان با آن همراه باشد.

افسردگی پس از زایمان در سگ ها می تواند ناشی از هورمون ها، استرس فعلی یا یک اضطراب در گذشته باشد که اکنون ظاهر می شود. در نهایت به یک احساس ناخوشی بیولوژیکی و تظاهرات رفتاری متفاوت منجر می شود.

هورمون‌های مثل پروژسترون و پرولاکتین در دوران بارداری به طور پیوسته افزایش می‌یابد و هنگام زایمان ناگهان کاهش می‌یابند.

 پروژسترون و پرولاکتین می تواند بر دوپامین تأثیر بگذارد، بنابراین خلق و خوی آنها به علت تغییر ناگهانی هورمونی در مدت زمان کوتاهی تغییر می کند.

این تغییرات هورمونی می تواند باعث افسردگی شود. علت دیگر، اگرچه معمولاً در کنار عدم تعادل هورمونی دیده می شود، استرس است.

افزایش وزن، تغییرات هورمونی، زایمان واقعی می تواند بسیار استرس زا باشد و می تواند منجر به افسردگی شود.

همچنین اگر سگ شما به طور کلی اضطراب بالایی داشته باشد یا در گذشته استرس شدیدی را پشت سر گذاشته باشد، به دلیل استرس فعلی، احتمال ابتلا به افسردگی پس از زایمان در او بسیار بیشتر است.

علائم افسردگی پس از زایمان در سگ ها

از دست دادن علاقه به توله سگ ها

اگر سگ ماده شما به توله ها رسیدگی نمی کند، ممکن است افسردگی پس از زایمان را تجربه کند.

تمیز نکردن توله ها، عدم گذراندن وقت با آنها و حتی پرستاری از آنها همه نشانه هایی هستند که او تحت تأثیر این موقعیت قرار گرفته است.

حتی اگر او همیشه با توله هایش دراز می کشد، به سطح تعاملی که با توله هایش دارد، توجه کنید. آیا او به آنها علاقه دارد، آنها را چک می کند و آنها را نزدیک خود نگه می دارد یا فقط در آن مکان حضور دارد؟

توجه کنید منظور ما از دست دادن علاقه به  کل توله ها هستش، نه صرفا فقط به یک توله.

خواب زیاد

پس از زایمان و مراقبت از توله ها، سگ شما بیش از حد معمول خسته خواهد شد. با این حال، خواب مداوم برای او طبیعی نیست.

در واقع، یک سگ شیرده باید به طور مرتب از خواب بیدار شود تا توله هایش را چک کند، ادرار کند، مدفوع کند و غذا بخورد.

اگر متوجه شدید که او تنها خوابیده است، ممکن است یکی از علائم افسردگی پس از زایمان باشد.

در ابتدا، او پس از زایمان خسته تر خواهد شد ولی باید برای مدت طولانی تری در روزها و هفته های آینده بیدار شود.

همچنین، آیا او تمایلی به بیدار شدن با تشویق یا آزار و اذیت توسط توله هایش دارد یا ندارد؟ همه این سوالات را از خود بپرسید تا ببینید آیا عادات خواب او طبیعی است یا خیر.

از دست دادن اشتها

آیا سگ شما به طور ناگهانی از خوردن غذای خود دست کشیده است؟ آیا به اندازه کافی  آب می نوشد؟ مادر تمایلی به ترک توله هایش ندارد و ممکن است برای مدت طولانی این کار را انجام ندهد، اما باید در صورت لزوم برای خوردن و نوشیدن آب از جای خودش حرکت کند.

باید به راحتی به کاسه غذا و آب دسترسی پیدا کند و هنگام رفتن به منظور غذا خوردن و آب نوشیدن، سطح استرس او باید تا حد امکان به حداقل برسد.

 بنابراین، اگر در چند روز اول هنوز خیلی بی‌میل به نظر می‌رسد یا حتی از خوردن غذا امتناع می‌کند، این احتمال قوی را نشان می‌دهد که او دچار افسردگی پس از زایمان شده است. اگر نگران میزان آب و غذای مصرفی او هستید، با دکتر تماس بگیرید.

اضطراب

سگ شما به طور معمول تغییری در رفتار خواهد داشت، اما برخی از رفتارهای کلیدی وجود دارد که اضطراب را نشان می دهد.

آیا او زیاد زوزه می کشد یا واق واق می کند؟ افزایش صداها اغلب نشانه ای از استرس است.

آیا او با وسواس یک ناحیه را می لیسد؟ این یک رفتار وسواسی است که سگ ها اغلب برای آرامش خود از آن استفاده می کنند.

سگ های مضطرب ممکن است به طور مکرر یک نقطه از بدن خود را لیس بزنند، حتی اگر باعث تحریک پوست و کاهش رشد مو شود. حتی در صورت ممانعت به این کار ادامه خواهند داد.

آیا عصبی است یا از شما یا دیگران پنهان می شود؟ همه این رفتارها اضطراب را نشان می دهد که می‌تواند نشانه ای از افسردگی پس از زایمان در سگ ها باشد.

پرخاشگری

پرخاشگری می تواند در دوران بارداری و پس از تولد تا زمانی که توله ها از شیر گرفته شوند افزایش یابد. صرف نظر از اینکه چه کسی هستید، این طبیعی است، حتی اگر صاحب آن باشید.

هنگامی که پرخاشگری بیش از حد یا طولانی مدت باشد، این نشانه افسردگی پس از زایمان سگ می شود.

سطوح نرمال پرخاشگری زمانی رخ می دهد که شما سعی می کنید قبل از از شیر گرفتن توله ها آنها را بردارید یا آنها را لمس کنید. که با رفتارهای مثل گاز گرفتن یا غر زدن مواجه شوید.

 پرخاشگری بیش از حد شامل این است که مادر از نظر ظاهری به دنبال گاز گرفتن شما است، اجازه نمی دهد شما در یک اتاق باشید، و غیره.

پرخاشگری طولانی مدت (فراتر از سن از شیر گرفتن توله سگ ها) یکی دیگر از نشانه های واضح افسردگی پس از زایمان سگ شما است.

درمان افسردگی پس از زایمان سگ

چند روش آسان وجود دارد که می توانید برای کاهش افسردگی پس از زایمان سگ خود استفاده کنید.

در آغوش گرفتن

همانطور که همراهان پشمالو ما برای کاهش استرس به ما کمک می کنند، می توانیم همین کار را برای آنها انجام دهیم.

توجه فیزیکی مانند در آغوش گرفتن، نوازش و بوسیدن سگ شما همگی می تواند آنها را آرام کند و احساس آرامش بیشتری در آنها ایجاد کند. همچنین تولید دوپامین، هورمون شادی را افزایش می دهد و می تواند وضعیت عاطفی آنها را بهبود بخشد.

بدیهی است که این کار نباید در طول شیردهی یا در هر زمانی که ممکن است پرخاشگری نشان دهد، مانند انجام شود.

او را تشویق کنید که از جعبه بیرون بیاید، اما در همان نزدیکی بماند، و از اینکه نمی تواند توله هایش را ببیند استرس نگیرد. در این مرحله، کمی به او توجه کنید. مدتی با او بمانید و سعی کنید او را آرام کنید و به او آرامش دهید.

بازی کردن

تحرک می تواند به طور فوق العاده ای به افسردگی پس از زایمان در سگ شما کمک کند. این یک راه حل ساده است اما می تواند خلق و خوی سگ شما را به طرز چشمگیری افزایش دهد.

 پیاده‌روی کردن سگ‌تان به او اجازه می‌دهد تا مقداری انرژی اضافی را بسوزاند، با شما و سگ‌های دیگر بازی کند و برخی بوها را استشمام کند تا آنها را شاد کند.

سگ‌ها عاشق بیرون رفتن هستند و پیاده‌روی با سگ‌تان می‌تواند راهی برای خارج شدن از محیط استرس‌زا، آرام شدن و تلاش برای بازگشت به خودشان بدهد.

 سعی کنید آنها را یک بار در روز به پیاده روی ببرید، اما مدت پیاده روی کوتاه باشد زیرا در غیر این صورت ممکن است هم او و هم توله سگ ها مضطرب شوند.

همچنین با سگ خود بازی هایی مانند طناب یدک کش، پرتاب توپ یا اسباب بازی های نرم انجام دهید. از بازی های تعاملی استفاده کنید!

درگیر شدن در بازی با سگ می تواند خلق و خوی او را افزایش دهد و انرژی اضافی را بسوزاند.این کار را به طور منظم انجام دهید.

موسیقی

سگ ها به شدت تحت تاثیر موسیقی قرار می گیرند. هم منفی و هم مثبت. استفاده از موسیقی ملایم می تواند برای سگ ها آرامش بخش باشد. همه سگ ها نوع موسیقی مورد علاقه خود را دارند.

موسیقی ممکن است آنها را آرام کند، به آنها کمک کند بخوابند و حتی توله سگ ها را آرام کنند. علاوه بر این، آنها ممکن است شروع به خوردن منظم‌تر و کمتر رفتار تهاجمی داشته باشند.

تنها یک آهنگ در حال تکرار نباشد زیرا این امر می تواند باعث ناامیدی و ناراحتی برای سگ شما بعد از مدت زمان طولانی شود.

دارو های ضد افسردگی

شما هرگز نباید سگ را با داروهای تجویزی خوددرمانی کنید، به خصوص آنهایی که باردار یا شیرده هستند.

دارو می تواند برای سگی که افسردگی پس از زایمان را تجربه می کند مفید باشد، اما برای درمان و مقدار مناسب برای فرد خود با دامپزشک مشورت کنید.

آبستنی فانتوم چیست؟ کلیک کنید.

سایت دامپزشکی دکتر مبین– مشاوره دامپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

css.php