اسهال در سگ

اسهال در سگ

اسهال یکی از مشکلات متداول در سگ‌ها است. مدت زمان، شدت و تعداد دفعات آن در سگ‌ها متفاوت است. شاید شما نتوانید کاملا از ابتلا سگ خود به اسهال جلوگیری کنید، اما دانستن در مورد آن به محدود کردن تعداد دفعات درگیری و حالت‌های ناخوشایند‌ی که ایجاد می‌کند و همچنین کاهش مدت زمان درگیری کمک زیادی می‌کند.

اغلب اوقات اسهال ناشی از ناسازگاری رژیم غذایی یا شرایط استرس زا است. اسهال بیماری نیست بلکه نشانه ای از اختلال در دستگاه گوارش است هنگامی که مواد غذایی بد و یا پاتوژن های خوراکی وارد دستگاه گوارشی می‌شود، اسهال به سرعت باعث پاکسازی پاتوژن ها از دستگاه گوارش می شود تا از جذب و آسیب بیشتر آنها جلوگیری شود.
اسهال نتیجه افزایش سرعت عبور مواد مدفوع در مسیر روده، همراه با کاهش جذب آب، مواد مغذی و الکترولیت ها است. اگر علامت اصلی بیماری در سگ شما اسهال باشد، یک مشکل نسبتا ساده مانند عفونت روده ای از باکتری ها، ویروس ها، کوکسیدها یا کرم های روده ای ممکن است علت باشد.
در سگ، بی توجهی به رژیم غذایی (مانند تغییر در رژیم غذایی و یا خوردن زباله و یا مواد تحریک کننده) علت شایع اسهال حاد (ناگهانی) است. استرس، به ویژه در طی مسافرت، پانسییون و یا  سایر تغییرات در محیط می تواند باعث اسهال حاد شود.
جدی بودن اسهال به این بستگی دارد که مدت زمان اسهال تا چه حد ادامه داشته باشد و با علایم دیگر همراه باشد. اگر سگ شما دارای اسهال خونی، ضعف، تب، استفراغ، درد شکمی، از دست دادن اشتها و با کمبود آب همراه باشد، ممکن است علت جدی‌تر باشد. به عنوان مثال، اسهال یکی از اولین علائم بیماری پاروویروس، عفونت ویروسی است که می تواند باعث بیماری های خطرناک در سگ های حساس شود.
اسهال می تواند به علت مشکلات جدی بهداشتی و بیماری های مختلف باشد که برخی از آنها نیاز به توجه خاص دارند، به خصوص اگر اسهال شدید باشد و یا اغلب اتفاق می افتد.

علت‌های اسهال در سگ:

بی احتیاطی در رژیم غذایی: خوردن بیش از حد، خوردن زباله، یا مواد خوراکی خراب.
تغییر ناگهانی در رژیم غذایی.
عدم تحمل غذایی.
آلرژی.
آلودگی انگلی (کوکسیدیا، ژیاردیا، کرم‌های گرد، قلابی و شلاقی ).
مواد سمی یا گیاهان.
بلع یک جسم خارجی غیر قابل هضم.
عفونت‌های ویروسی (پاروویروس، دیستمپر و کرونا ویروس).
عفونت های باکتریایی (سالمونلا).
بیماری هایی مانند بیماری کلیوی و کبدی، کولیت، بیماری التهابی روده و سرطان.
آنتی بیوتیک ها و سایر داروها.
استرس و یا ناراحتی عاطفی.


در نتیجه اگر:

اسهال برای چند روز ادامه (۲ تا ۴ روز) ادامه داشته باشد،

اسهال خونی باشد،

اسهال همراه با سایر علایم بیماری مثل کم آبی، تب، خستگی و بی حالی، استفراغ، خشکی و رنگ پریدگی لثه‌ باشد،

اسهال همراه بیماری‌های دیگر مثل کوشینگ، یابت و سرطان باشد،

اسهال متعاقب مصرف دارویی باشد،

حتما حیوان خود را  جهت مشاوره و درمان به مطب دکتر دامپزشک ببرید.

بررسی ((عوامل اسهال در توله سگ ها)) کلیک کنید.

سایت دامپزشکی دکتر مبین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

css.php