علت خس خس کردن گربه (wheezing): درمان + PDF

خس خس گربه

شاید هنگام تنفس گربه خود، صدای خس خس (wheezing) یا چیزی شبیه صدای سوت شنیده باشید. ابتدا باید علت خس خس کردن گربه بررسی شود. گربه معمولا خودش را قوز می کند، شانه ها را به عقب و گردن خودش را به جلو می برد.

در حین خس خس یا خر خر به نظر می رسد که گربه شما در حال تلاش برای سرفه کردن چیزی است و یا با جلو نگه داشتن گردن خود می خواهد هوای بیشتری را تنفس کند.

صدای خس خس گربه چیزی شبیه خس خس سینه انسان ها است. این عارضه در تمام نژادها و سنین اتفاق می افتد. این عارضه در نژادهای پوزه کوتاه با صورت صاف مثل پرشین کت و هیمالین شایع است.

علت خس خس کردن گربه:

توپی های مو:

توپی مو در گربه ها شایع است. گربه هدر هنگام تمیز کردن خود و یا سایر گربه ها موها را می لیسید. موها وارد معده می‌شود. توپی مو در گربه های که موهای بلند مثل پرشین کت بیشتر دیه می شود. گربه ها معمولا موهای خورده شده را بالا می آورند. علایم بالینی توپی های مو معمولا استفراغ، سرفه وخس خس کردن است. لطفا لینک های زیر را با دقت مطالعه کنید.

آشنایی کامل با توپی های مو؟ خطرات توپی های مو در گربه ها چیست؟ درمان وتوصیه ها؟

فرق تهوع و استفراغ چیست؟ تفاوت استفراغ با سرفه در گربه را می دانید؟

ساختار استخوان های صورت:

بعضی از نژادها را براکیوسفالیک یا پوزه کوتاه می نامند. این نژادها مثل پرشین کت و هیمالین دارای صورت صاف و مسطح و بینی کوچکی دارند. اکثر اوقات بینی این گربه ها مرطوب و دارای ترشحات است. در نتیجه این نژادها مستعد انسداد مجرای هوایی هستند که باعث صدای خس خس می شود.

کرم های قلب و ریه:

کرم قلب بیشتر در سگ ها شایع است اما در گربه ها هم دیده می شود. کرم قلب و کرم های ریه هردو می توانند بر روی عملکرد سیستم دستگاه تنفسی موثر باشند. علایم این کرم ها معمولا سرفه، خس خس کردن، بی اشتهایی، ضعف و بی حالی است. گربه ها معمولا تمایلی به بازی کردن ندارند و زود خسته می شوند. اکثر اوقات گربه خواب و گوشه گیر است.

در مورد دلایل بی اشتهایی گربه چی می دانید؟‌ آیا گربه شما غذا نمی خورد؟

کرم قلب چیست؟ راه انتقال آن چیست؟ علایم ظاهری آن چیست؟

آلرژی ها:

آلرژی زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی به یک عاملی واکنش بیش از حد بدهد. آلرژی می تواند به گرد و غبار، گرده گل، مواد غذایی و مواد شیمیایی یا دود سیگار باشد. واکنش بدن معمولا همراه با خارش پوستی، تورم اندام، ریزش مو، عطسه، خس خس سینه، سرفه و ترشحات چشم و بینی است. آلرژی ها معمولا فصلی هستند. ممکن است که گربه شما به یک نوع ماده غذایی واکنش نشان دهد. البته علایم گفته شده تنها مربوط به آلرژی نیست و ممکن است که آلودگی های انگلی، عفونت های پوست، عفونت دستگاه تنفس و… علت آنها باشند.

آسم:

آسم یک نوع واکنش آلرژیک استنشاقی است که سیستم ایمنی بدن باعث کاهش و تنگ شدن راه های تنفسی می شود. گرد و غبار، کپک و گرده گل از شایع ترین علت ایجاد آسم در گربه ها است. آسم معمولا به مرور زمان اتفاق می افتد. قابل توجه است که حملات آسم در گربه ها می تواند مرگبار باشد. معمولا حملات آسم بعد از فعالیت های بدنی و یا در روزهای خشک زمستان شدیدتر می شوند. علایم رایج آسم در گربه ها سرفه، خس خس سینه و تنگی نفس است. معمولا در گربه های ۴ تا ۵ سال  بیشتر دیده می شود.

سایر دلایل:
  • سایر مشکلات دستگاه تنفسی مانند برونشیت، عفونت های سینوسی، انگل کلامیدیا و پنومونی باعث سرفه و خس خس کردن گربه می شود.
  • بلع و خوردن اجسام خارجی مثل یک تیکه از وسیله بازی می تواند باعث انسداد مجاری ریه شود و صدای خس خس شنیده شود.
  • خس خس کردن گربه ها می تواند به علت تومورها در سینوس، گلو و سیستم تنفسی باشد. تومورها می توانند خوش خیم و یا بدخیم باشند.
  • نارسایی قلبی و بیماری های که بر روی قلب موثرند.
  • چاقی بیش از حد و عادت های غذایی

خس خس کردن گربه ها باید جدی بگیریم. اگر گربه شما به مدت طولانی خس خس می کند و یا خس خس کردن آن بیش از یک دقیقه طول کشید، حتما باید به دکتر دامپزشک مراجعه کنید، تا با بررسی علت آن، درمان مناسب صورت گیرد.ممکن است برای تشخیص علت خس خس کردن از گربه عکس رادیولوژی تهیه شود.

درمان خس خس کردن گربه:

با توجه به علت آن متفاوت است. ممکن حتی نیاز به جراحی باشد. اگر عفونت ساده ستگاه تنفسی باشد، تنها با تجویز آنتی بیوتیک و برونکو دایلاتور درمان صورت گیرد. اگر دلیل آن آلودگی انگلی باشد، داروی ضد انگل مثل پرازیکوانتل و آیورمکتین استفاده شود. اگر آسم باشد، از آنتی هیستامین مثل پردنیزولون و اسانس اکالیپتوس تجویز شود. همانطور که گفته شد، دلایل زیادی وجود دارد که باعث خس خس گربه می شود، پس جهت درمان باید به دکتر دامپزشک خود مراجعه کنید.

استفاده از یک رژیم غذایی با فیبر بالا، حمام بخار، نظافت محل نگه داری گربه، شانه زدن روزانه گربه های پشمالو، حمام بردن گربه توصیه می شود.

دانلود فایل دکتر مبین

سایت دامپزشکی دکتر مبین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

css.php