کتاب جامع و کاربردی راهنمای تصویری نگهداری گربه

نگهداری-از-گربه

آیا تنها تمایل و علاقه ما برای ایجاد یک رابطه دوست داشتنی کافی است؟

 لازمه داشتن یک تعامل خوب با یک فرد، شناخت مناسب از آن است. اینکه خصوصیات اخلاقیش، عکس العملش در شرایط مختلف و در کل نیازهای مختلفش را بدانیم، در ایجاد یک رابطه خوب و پایدار بسیار کمک کننده و مفید است.

همین الزامات در رابطه با حیوانات خانگی لازم و ضروری است، و حتی بیشتر!!! تنها داشتن یک گربه در خانه کافی نیست، باید با علاقه بسیار از آن نگهداری کرد. خصوصیات اخلاقیش، زبان بدن و رفتارهایش، تغذیه، علائم بیماری و…  را به خوبی بشناسیم.

خصوصیات اخلاقی گربه

این رفیق صمیمی ما دارای خصوصیات اخلاقی منحصر به فردی است، که باید شناخت کافی از آن داشته باشیم:

 • کاملا حساس به تغییرات است؛ اگر  ظرف غذای را عوض کردید، و گربه شما دیگر غذا نخورد، تعجب نکنید، بعضی از گربه‌ها به شکل و اندازه غذای خود حساس هستند!!!
 • به شدت به نظافت حساس هستند؛ گربه  مدام مشغول به نظافت خود است. اگر ظرف غذای آن کثیف باشد، ترجیح می‌دهد غذا نخورد. پس به نظافت محیط، وسایل آن و خودش اهمیت بدهید.
 • وقت شناس هستند؛ برای گربه زمان بندی بسیار مهم است،‌ سعی کنید برای رسیدگی به کارهای او زمان بندی داشته باشید، مثلا زمان خاصی برای غذا خوردن، شانه زدنش، بازی کردنش و… اختصاص بدهید.

 در کتاب دیجیتالی (( راهنمای طلایی نگهداری گربه)) شما با آشنایی خصوصیات اخلاقی و رفتاری گربه، بدون شک یک رابطه بسیار بهتر از قبل را تجربه خواهید کرد.

وسایل لازم برای نگهداری گربه چیست؟

قبل از داشتن یک حیوان خانگی باید یکسری از وسایل برای زندگی آن مهیا شود. در کتاب دیجیتالی (( راهنمای طلایی نگهداری گربه)) وسایل مورد نیاز همراه با تصاویر آن به خوبی توضیح داده شده است. شما با خواندن این بخش کتاب اطلاعات خوبی بدست خواهید‌ آورید.

مثلا انواع ظرف خاک گربه چیست؟ ویژگی های خاک گربه چیست؟ ظرف غذا و آب گربه باید چه ویژگی داشته باشد؟ و..

گربه چگونه با ما صحبت می‌کند؟

حیوانات برای بیان احساسات و نیاز‌های خود با بدن خودش با ما صحیت می کند! شما با فهمیدن تغییرات در حالات بدن، چشم، صدا و.. قادر خواهید بود تا بفهمید گربه شما چه تقاضا و یا واکنشی خواهد داشت.

مثلا چرا گربه دم خودش را تکان می دهد؟ چرا گربه خر خر می کند؟و..

در بخشی از کتاب دیجیتالی (( راهنمای طلایی نگهداری گربه)) به رفتارش شناسی گربه پرداخته شده‌است. شما عزیزان با خواندن این بخش با رفتارهای مهم گربه خود آشنا خواهید شد.

نظافت و آرستگی گربه شامل چه مواردی می شود؟

همانطور که گفته شد، گربه به نظافت خود، وسایل و محیط زندگی بسیار حساس است. اگر گربه شما بی اشتها، بی حوصله و بیمار شده است، حتما باید به نظافت آن توجه کنید. یکسری از مواردی که به نظافت گربه مربوط است، مثل حمام کردن، شانه زدن، تمیز کردن چشم گربه و…

در کتاب دیجیتالی (( راهنمای طلایی نگهداری گربه)) تمامی موارد مربوط به نظافت گربه همراه با تصاویر آموزشی و نکات آن به شما عزیزان توضیه داده خواهد شد:

 • اصول شانه زدن گربه
 • اصول ناخن گرفتن گربه
 • اصول مسواک زدن گربه
 • اصول حمام کردن گربه
 • اصول تمیز کردن گوش گربه
 • اصول تمیز کردن چشم گربه
 • اصول خالی کردن کیسه های مقعدی گربه

به گربه خود چه غذایی بدهم؟

تغذیه نقش مهمی در سلامت حیوانات خانگی دارد. همانطور که یک رژیم غذایی مناسب می‌تواند از بسیاری از بیماری های گربه جلوگیری کند، یک رژیم غذایی بد باعث بیماری بسیار جدی خواهد شد. امروزه تنوع غذایی برای حیوانات خانگی بسیار زیاد شده است، اما واقعا کدام غذاها برای گربه مفید است؟ آیا با غذاهای گربه آشنا هسیتم؟

ما در  کتاب دیجیتالی (( راهنمای طلایی نگهداری گربه)) به بررسی انواع رژیم غذاهای گربه و موارد مختلفی که دانستن آن در تصمیم‌گیری شما در انتخاب غذای مناسب، مفید است،‌ پرداخته‌ایم.

اگر رژیم غذایی را ناگهانی عوض کنید، گربه دچار مشکلات گوارشی، بی اشتهایی و کم آبی می شود. پس اصول روش تغییر غذا و معرفی غذایی جدید را یاد داد دادیم تا گربه دچار مشکلات گوارشی نشود

چطوری به گربه خود دارو بدهم؟

خیلی مواقع شرایط اورژانسی است و شما به دامپزشکی دسترسی ندارید، ولی باید به گربه بیمار خود، دارو بدهید. اما آیا با اصول دادن دارو آشنایی دارید؟ در کتاب دیجیتالی (( راهنمای طلایی نگهداری گربه)) همراه با تصاویر آموزشی به شما موارد زیر را همراه با نکات آن یاد خواهیم داد:

 • روش دادن قرص به گربه
 • روش دادن شربت  و مایعات به گربه
 • روش دادن قطره چشم به گربه
 • روش دادن قطره گوش به گربه
زمان  دقیق واکسیناسیون و انگل زدایی گربه چه موقع است؟

یکی از کارهای مهم در نگهداری پت، انجام واکسیناسیون به موقع و منظم است. برنامه واکسیناسیون با توجه به کیفیت واکسن، محل زندگی، شیوع بیماری و… کمی متفاوت می‌تواند باشد.  برای فهمید اینکه کدام واکسن ها برای گربه خود ضروری است؟ بهترین زمان واکسن زدن گربه کی است؟ زمان انگل زدایی گربه کی است؟‌ و… به کتاب (( راهنمای طلایی نگهداری گربه)) مراجعه کنید.

 آیا باید گربه خود را عقیم کنم؟ چه زمانی؟

بسیاری از صاحبان گربه در مورد عقیم کردن آن دارای سوالات مختلفی هستند، و نمی‌توانند تصمیم بگیرند که آیا گربه خود را عقیم کنند یا نه؟! در کتاب (( راهنمای طلایی نگهداری گربه)) معایب و مزایای عقیم کردن را بررسی کرده‌ایم و بهترین زمان آن را گفته‌ایم تا شما بتوانید در مورد انتخاب خود به راحتی تصمیم بگیرید.

توصیه های مهم در رابطه با نگه داری گربه

کتاب (( راهنمای طلایی نگهداری گربه)) به سوالات مختلف شما پاسخ خواهد داد، و توصیه‌های مهمی برای شما به ارمغان آورده است، بخشی از آن شامل موارد زیر است:

 • روش تعیین جنسیت گربه
 • نکات مهم در  مورد بارداری و زایمان گربه
 • نشانه‌های سالم بودن گربه چیست؟ مهم در زمان انتخاب گربه
 • بهترین اسم و ویژگی آن برای گربه چیست؟ معرفی اسم برای گربه ماده و نر
 • و…

اگر بعد از مطالعه کتاب ذکر شده، سوال داشتی و نیاز به مشاوره با یک دکتر داشتی، خیلی راحت از این بخش در ارتباط باش و سوالت رو مطرح کن.

سایت دامپزشکی دکتر مبین– مشاوره دامپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

css.php