دندان های سگ و توله سگ؛ نکات مهم را بدانید!

دندان-سگ

داشتن اطلاعاتی درباره تعداد دندان‌‌ها، انواع آن، زمان درآمدن دندان ها و.. خالی از لطف نیست! سعی شده مهمترین نکاتی که دانستنش برای شما مفید و جالب باشد، آورده شود.

همانند انسان‌ها، سگ دارای دندان‌های شیری و دائمی است. دندان های دائمی جایگزین دندان‌های شیری می شوند.

انسان ۳۲ دندان، توله سگ ۲۸ دندان و سگ بالغ ۴۲ دندان دارد.

دندان‌های پیشین (ثنایا) سگ

این دندان ها درست در قسمت جلویی دهان وجود دارند.  دندان‌های پیشین سگ هم در قسمت بالایی و هم در قسمت فک حضور دارند. هر فک ۶ عدد دندان پیشین دارد. پس در مجموع یک سگ بالغ ۱۲ دندان پشین دارد.

دندان های پشین سگ، کوچک و تیز هستند. این دندان ها برای کشیدن اشیاء، خراشیدن و گرفتن اشیاء کاربرد دارند.

دندن های نیش  سگ

دندان‌های نیش (فنگ) سگ، بلند و نوک تیز هستند. این دندان ها در کنار دندان های نیش هستند. تعداد دندان های نیش سگ، ۴ عدد (هر فک ۲ تا) است. دندان های نیش، برای پاره کردن و گرفتن چیزی استفاده می شود.

دندان‌های پیش آسیا (آسیاب کوچک) سگ

دندان های پیش آسیا (پِرِمولار) بعد از دندان های نیش به تعداد ۸ عدد در هر فک (۱۶ عدد در مجموع) وجود دارند. دندان دهای پرمولار بیشتر برای جویدن غذا استفاده می شوند.

دندان‌های آسیا (آسیاب بزرگ) سگ

عملکرد اصلی دندان‌های آسیا (مولار)جویدن مواد غذایی است. دندان های مولار از پرمولار بزرگتر و تیز‌تر هستند. دندان های مولار در فک پایین ۶ عدد (۳ تا در هر طرف) و در فک بالا ۴ عدد (۲ تا در طرفین) وجود دارند. پس در مجموع هر سگ بالغ ۱۰ دندان آسیاب بزرگ دارد.

علت لنگیدن سگ چیست؟ مروری بر عوامل مهم!

کی دندان های دائمی سگ در می آیند؟

سگ در سن ۴ ماهگی، دندان های دائمی آن شروع به در آمدن می کنند. در این حین، دندان‌های دائمی در زیر لثه در حال تکامل هستند. وقتی آماده جوانه زدن شدند، به دندان‌های شیری فشار می آورند.  این امر باعث افتادن دندان‌های شیری می شود. پس از اتمام این روند، تاج دندان‌های دائمی ظاهر می شود.

توجه: در سن ۴ ماهگی به علت اینکه سگ می خواهد دندان در بیاورد، علاقه زیاد به جویدن وسایل نسبتا نرم می کند. پس در این سن براش اسباب بازی های جویدنی تهیه کنید. جویدن وسایل به منظور تسکین درد دندان درآوردن است.

می توانید با آموزش دستور نه! سگ خود را از جویدن وسایل خانه ( مبل و فرش) و کفش منع کنید، و یاد بگیرد برای انجام هر کاری ابتدا باید از شما اجازه بگیرد.

جهت یادگیری اصول آموزش سگ و دستورات الزامی برای هر نژاد و برای هر سنی کلیک کنید.

توله سگ چندتا دندان دارد؟

توله سگ ها، معمولا تا ۳ هفتگی دندان ندارند. اما حدود ۱ ماهگی دندان‌های شیری در می‌آیند. توله سگ ۲۸ دندان دارد؛

  • ۱۲ دندان پیشین ( هر فک ۶ عدد)
  • ۴ دندان نیش (هر فک ۲ عدد)
  • ۱۲ دندان پیش آسیا ( هر فک ۶ عدد)
  • دندان آسیا ندارد.

 به طور معمول توله سگ ها در سن ۱۲ تا ۱۶ هفتگی (۳ الی ۴ ماهگی) شروع به از دست دادن دندان های شیری خود می کنند. در سن ۶ تا ۸ ماهگی باید دندان های شیری کامل افتاده باشد، و دندان های دائمی جایگزیین شوند.

در مورد جرب یا گری در سگ ‌ها بیشتر بدانید- کلیک کنید.

در بعضی از سگ‌های بالغ، دندان های شیری باقی می مانند و باعث مشکلات دندانی مثل افزایش جرم دندان می شوند، این دندان های اضافی باید توسط دکتر برداشته شوند.

سایت دامپزشکی دکتر مبین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

css.php